Type to search

Hotel czy hostel – gdzie przenocować w Warszawie?

Decydując się na nocleg w Warszawie, turyści zawsze muszą zadać sobie jedno, podstawowe pytanie: lepiej zatrzymać się w hostelu czy hotelu? Hostel z pewnością jest dużo tańszym rozwiązaniem, jednak często wiąże się z rezygnacją z wielu udogodnień, z kolei hotel zapewnienia całkowity komfort i wygodę swoim gościom, ale za większą cenę. Na jaki nocleg w Warszawie się zdecydować?

Hotel – komfort i wygoda

Obiekt, który spełnia wszystkie wymagania hotelu, musi posiadać co najmniej dziesięć pokoi. Wszystkie są w pełni prywatne z dostępem do własnej łazienki, co zdecydowanie wpływa na większy komfort pomieszczeń. Wyposażenie oprócz łóżka, zawiera najczęściej szafę, lodówkę, telewizor, często pojawia się też zestaw do parzenia kawy i herbaty. Z pewnością w takich warunkach można w odosobnieniu odpocząć i zrelaksować się po aktywnym dniu. Hotele oferują zakwaterowanie przeznaczone dla jednej osoby, dwóch, a czasem posiadają większe apartamenty, w których pomieści się nawet sześć osób.

Goście są w pełni anonimowi i nie mają ze sobą większej styczności, chyba że przypadkowo miną się na korytarzu. Posiłki wydawane są w restauracji hotelowej, współcześnie najczęściej w formie bufetu, jednak za dodatkową opłatą. Hotele dla swoich gości udostępniają również baseny, salony odnowy biologicznej, bary, restauracje i sale zabaw dla dzieci. W niektórych obiektach, można również skorzystać z dodatkowych usług fryzjera czy kosmetyczki.

Aby dane miejsce noclegowe, mogło mieć rangę hotelu, musi spełnić wiele warunków prawnych, dotyczących chociażby odpowiedniego wyposażenia i przystosowania wnętrz dla niepełnosprawnych. Hotele różnią się również ceną, na którą wpływa ogólny standard i ilość gwiazdek.

Hostel – opcja dla najmniej wymagających?

Powszechnie uważa się, że hostel jest odpowiednim zakwaterowaniem dla młodych ludzi, którzy nie oczekują wygód, tylko chcą się dobrze zabawić ze znajomymi za jak najniższą cenę. Nie jest to jednak do końca prawda. Tak jak i w przypadku hoteli, tak również i hostele mają różne standardy. Najczęściej hostele oferują jedynie nocleg i udostępniają łóżko piętrowe w pokoju wieloosobowym. Często w jednym pomieszczeniu śpi kilka lub kilkanaście całkiem obcych sobie osób. Wspólna dla wszystkich łazienka dostępna jest na korytarzu.

W niektórych hostelach, znajdują się czasem pokoje bardziej prywatne, dla dwóch lub trzech osób o podwyższonym standardzie, również z osobistą łazienką, jednak za nieco wyższą cenę. Wszystkie hotele łączy jednak wspólna kuchnia i salon z telewizją. Z pewnością zaletą takich warunków jest możliwość nawiązania nowych znajomości. Osoby, które razem gotują, śpią w jednym pomieszczeniu, często zbliżają się do siebie, co w niektórych wypadkach skutkuje zawieraniem przyjaźni na długie lata. Wiele z hosteli organizuje również gotowe wycieczki, które pozwalają gościom bliżej poznać miasto.

Otwarcie hostelu nie stanowi już tak wielkiego wyzwania jak w przypadku hoteli. Hostel może się więc mieścić w kamienicy, bloku czy wynajętym mieszkaniu. Cena zależna jest głównie od tego, ile łóżek dostępnych jest w pokoju. Im więcej osób zmieści się w pomieszczeniu, tym koszt noclegu będzie tańszy.

Gdzie przenocować w Warszawie?

Ze względu na to, iż do Warszawy przyjeżdża wielu turystów, zarówno w celach wypoczynkowych jak i biznesowych, miasto dysponuje bogatą ofertą miejsc noclegowych. Najbardziej pożądane hotele znajdują się w samym centrum miasta, jednak ze względu na położenie, ceny za pokój nie należą do najtańszych. Warto zwrócić uwagę na hostele, które również mogą poszczycić się dobrą lokalizacją, ale równocześnie ich ceny są znacznie niższe. Tani hostel w Warszawie może być zarówno wygodny i komfortowy, a pokoje w niczym nie ustępować standardom tych, które oferują kilku gwiazdkowe hotele. Przed wyborem odpowiedniego miejsca noclegowego, najlepiej zapoznać się z bazą dostępnych ofert. Może się okazać, że dużo tańszy hostel będzie o wiele lepszym miejscem noclegowym niż drogi hotel.