Type to search

Możliwości regałów wspornikowych w gospodarce magazynowej

Systemy składowania towarów wpływają na efektywność kompletacji zamówień i często sprawdzają się przy szybkiej dywersyfikacji asortymentu w zależności od potrzeb zgłaszanych przez rynek. Jakie możliwości dla gospodarki magazynowej zapewniają regały wspornikowe i czym się charakteryzują?

Podstawowa charakterystyka systemu składowania

Regały wspornikowe wchodzą w skład systemu do przechowywania dłuższych i najczęściej cięższych elementów, nawet o nietypowych kształtach z gwarancją odpowiedniego zabezpieczenia przed przypadkowym wysunięciem. Konstrukcje posiadają z reguły zakończenia przypominające haki, czy regulowaną wysokość. Dzięki temu na jednym regale można składować materiały o różnych kształtach. Regały otwarte oznaczają szybszy dostęp do produktu. System wspornikowy obsługuje się ręcznie lub za pomocą wózka widłowego. W zależności od budowy magazynu można rozpatrzyć inwestycję w regały jednostronne lub dwustronne. Jednostronne postawione przy ścianie oznaczają maksymalizację wykorzystania przestrzeni, szczególnie w centrach magazynowych nastawionych na dywersyfikację. Na ciężkich wspornikach układa się nawet towary o nietypowych kształtach, trudne w klasyfikacji.

Główne zalety rozwiązania dostępne u większości producentów

  • wykorzystanie pełnej wysokości magazynu i regulacja słupów w zależności od rodzaju wprowadzanego towaru,
  • kompletacja ręczna lub przy wykorzystaniu standardowych urządzeń występujących w magazynie (suwnice, wózki widłowe),
  • format jednostronny lub dwustronny,
  • dopasowanie do produktów o zróżnicowanych długościach,
  • pełne bezpieczeństwo, opcjonalny montaż blokad,
  • do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz magazynu po odpowiednim zabezpieczeniu antykorozyjnym,
  • niewielkie potrzeby serwisowe,
  • występują w wersji ciężkiej oraz lekkiej, co pozwala na lepsze przystosowanie do budżetu.

Alternatywne wykorzystane wystawiennicze i ciekawe funkcje dodatkowe

Modułowa konstrukcja regałów nie ogranicza przyszłej rozbudowy. Niektórzy właściciele magazynów podejmują decyzję o wprowadzeniu regałów na platformy jezdne w celu ograniczania kosztów wyznaczania dodatkowych ścieżek komunikacyjnych. Regały wspornikowe przyjmują też strukturę wystawienniczą z ramionami skierowanymi do dołu. W takiej wersji sprawdzają się doskonale na targach, w sklepach stacjonarnych, centrach logistycznych. Pochylenie towaru do klienta ułatwia omówienie zalet mebli, elementów drewnianych, części samochodowych, blach i wielu innych towarów najczęściej powszechnych w pracach technicznych, czy wykończeniu wnętrz. W przypadku wystawienia systemu na zewnątrz wystarczy dodać zadaszenie i powłokę antykorozyjną dla uzyskania większego komfortu serwisowego.

Na zakończenie

Regały wspornikowe współpracują dobrze z podstawami poruszającymi się po magazynie oraz ogranicznikami odbijającymi się na większej stabilności składowania. Wpisują się nie tylko w potrzeby prowadzenia gospodarki magazynowej, ale usprawniają nawet pracę handlowców i umożliwiają organizację przejrzystej wystawy.