Type to search

Na czym polega druk w technologii LED UV?

Na czym polega druk w technologii LED UV?

Technologia druku LED UV to nowoczesny i bezpieczny sposób nanoszenia dowolnych treści na każdy rodzaj materiału. Ten rewolucyjny sposób wydruku daje nie tylko nowe możliwości, ale przede wszystkim wysoka jakość. Sprawdza się do nanoszenia wydruków na pojedyncze przedmioty, jak również elementy wyposażenia. Dowiedz się na czym polega stosowanie druku LED UV.

Druk LED UV – na czym polega?

Zasadnicza różnica pomiędzy klasyczna drukarką atramentową, a nowoczesną metodą druku UV polega na zastosowaniu specjalnych tuszów oraz promieniowania UV, które ma na celu utrwalenie naniesionego druku. Tusze wykorzystywane w tym rodzaju druku to mieszanka ciekłych polimerów. Za pomocą promieniowania UV, które emitowane jest przez lampy LED, następuje proces polimeryzacji tuszu, a więc jego utrwalenia. Ciekły tusz natychmiastowo jest utwardzony i tworzy cienka warstwę plastiku. Podczas wydruku UV możliwe jest zastosowanie białego tuszu. Daje to szereg nowych możliwości tj. druk na powierzchniach przezroczystych. Przy klasycznych formach druku takie rozwiązania nie były wcześniej możliwe.

Druk LED UV – wytrzymałość

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, druk UV jest odporny na uszkodzenia i zabrudzenia. Czynniki zewnętrzne tj. słońce, wysoka temperatura czy woda nie maja wpływu na jakość druku. Zastosowanie dodatkowej warstwy ochronnej podnosi trwałość druku nawet do 5-10 lat. Bez zabezpieczenia pod postacią laminatu to ok. 3 lata.

Ekologiczne drukowanie

Atramenty stosowane do wydruku są w pełni ekologiczne. To rodzaj farb bezrozpuszczalnikowych, które pod wpływem promieniowania ultrafioletowego nie wydzielają szkodliwych oparów, czy nieprzyjemnych zapachów. Z powodzeniem mogą być stosowane we wnętrzach, bez szkody dla zdrowia. Co ważne, lampy UV nie emitują ciepła, dlatego też nie ma ryzyka wydzielania szkodliwych substancji.

Drukarka Mimaki – nowoczesna maszyna drukująca

Drukarka Mimaki to wysokiej jakości maszyna stosowana przy wydruku UV. Wyróżnia się bardzo szybkim tempem druku – w niespełna 4 minuty jest stanie pokryć powierzchnie formatu A3. Maszyna Mimaki pozwala na pełne korzystanie z dobrodziejstw druku LED UV. Gwarantuje wysoką jakość druku, zapewnia wytrzymałość oraz równoczesne drukowanie przy użyciu atramentu białego i pozostałych kolorów. Ploter Mimaki daje możliwość wydruku bezpośredniego na różnorodnych podłożach o grubości do 1,5 cm. Maszyna posiada szerokie zastosowanie zarówno dla małych form, jak również większych np. billboard.

Wprowadzenie maszyn drukarskich z technologią LED UV zrewolucjonizowało dotychczasowy rynek. Dzięki tej technologii możliwe jest realizowanie nawet najbardziej wymyślnych zleceń. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia bezpieczeństwa i ekologii, tak istotnych w czasie wielkich zmian klimatycznych. Druk UV stosowany jest na powierzchniach płaskich, bez ograniczeń kolorystycznych. Stosowanie białego tuszu pozwala na drukowanie na powierzchniach lustrzanych lub przezroczystych, co wcześniej nie było możliwe.