Type to search

Organizacja transportu międzynarodowego – zadanie dla specjalistów

Wraz z dynamicznym rozwojem stosunków handlowych pomiędzy Polską a resztą świata, możliwości transportu sięgają już dawno poza granice naszego kraju. Eksportujemy towary głównie na terenie Europy, ale coraz częściej dochodzi do wymiany handlowej pomiędzy Polską, a krajami wschodnimi i azjatyckimi. Organizacja transportu międzynarodowego jest bardziej zawiłym procesem, niż transport krajowy, dlatego też warto zapoznać się z korzyściami płynącymi z powierzenia całej usługi firmie wyspecjalizowanej zewnętrznej.

Intensywny rozwój branży transportowej w Polsce

Branża transportowa od wielu lat przeżywa prawdziwy rozkwit, a Polska staje się coraz mocniejszym graczem na lokalnych rynkach. Centralne położenie naszego kraju w Europie sprawia, że Polska wykorzystywana jest bardzo często jako punkt przeładunkowy, dzięki czemu stajemy się atrakcyjnym partnerem handlowym. Coraz częściej eksportujemy nasze towary poza Unię Europejską, a kraje rozwijające się, coraz bardziej otwierają się na współpracę handlową z nami.

Eksportujemy takie towary, jak: żywność, wyroby papiernicze, wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby chemiczne a także wyroby metalurgiczne. Prowadzimy bardzo intensywną wymianę handlową z Rosją, ale istotnymi partnerami handlowymi są również dla nas Ukraina i Białoruś. Transportujemy poza nasze granice coraz częściej i coraz więcej, sięgając również innych kontynentów.

Charakterystyka transportu międzynarodowego

Transport międzynarodowy wiąże się z większymi odległościami, większym kosztem i odczuwalnie dłuższym czasem dostarczenia towaru. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem zapewniającym kompromis między niskimi kosztami i krótkim czasem przewozu jest transport multimodalny, który jest stosunkowo nową metodą na rynku, ale coraz bardziej zyskuje na popularności. Transport multimodalny zakłada przewóz towarów przy użyciu co najmniej dwóch różnych środków transportu bez konieczności zachowywania tej samej jednostki ładunkowej.

Elementami transportu multimodalnego może być przewóz samochodem ciężarowym, koleją bądź statkiem. Przy dalszych odległościach warto czasem połączyć transport multimodalny z transportem lotniczym, zwłaszcza, jeśli czas odgrywa kluczową rolę, a budżet nie gra roli. Choć transport multimodalny nie wymaga stosowania wyłącznie jednej jednostki ładunkowej, warto zdecydować się na przewóz towarów w stalowym kontenerze, ponieważ jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne, pozwalające oszczędzić czas i pieniądze. Dodatkowo, brak konieczności licznych przeładunków zdecydowanie minimalizuje ryzyko uszkodzeń towaru i gwarantuje jego bezpieczeństwo.

Kontenery są obecnie tak odpowiednio dostosowane, że możemy przewieźć za ich pomocą praktycznie każdy ładunek, bez względu na jego masę, ilość i gabaryty. Na rynku dostępne są m.in. kontenery chłodnie, które pozwalają na przewóz artykułów szybko psujących się jak np. świeża żywność czy kwiaty.

Powierzenie usługi specjalistom od organizacji transportu

Konieczność przewiezienia towaru poza granice naszego kraju wymaga odpowiedniego przygotowania, znajomości przepisów i sytuacji na rynku. Jeśli nie jest się praktykiem w tej dziedzinie, warto powierzyć tę kwestię wyspecjalizowanej firmie spedycyjnej, która zajmie się całym procesem od początku do końca. Wieloletnie doświadczenie i praktyczna wiedza pozwoli na dopasowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb danego klienta.

Decydując się na transport multimodalny, zdecydowanie warto skorzystać z usługi firmy zewnętrznej. Przy tego typu rozwiązaniu, cała odpowiedzialność spoczywa na spedytorze, a osoba zlecająca przewóz nie musi się o nic więcej martwić. Całą organizacją procesu zajmuje się operator transportu multimodalnego, który dba o prawidłowy przebieg przewozu, załatwia wszelkie formalności związane z cłem, podatkami i świadectwami pochodzenia towaru, jeśli są wymagane. Ponadto, reaguje na bieżąco na pojawiające się problemy i zagrożenia, aby doprowadzić cały proces do finalizacji.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa