Type to search

Przegląd sprzętu alpinistycznego – na co zwrócić szczególną uwagę?

Bez względu na to, czy przed nami jest pierwsza i niezapomniana wspinaczka dla początkującego, czy trudna trasa dla dojrzałego mistrza, każde wejście wymaga kompleksowego, gruntownego przygotowania, w tym doboru niezbędnego sprzętu. Im trudniejsza jest zbliżająca się wspinaczka, tym większą uwagę należy zwrócić na dobór i przygotowanie sprzętu.

Sprzęt do sportów górskich jest relatywnie trwały, zwykle wykonany z zaawansowanych technologicznie materiałów, które mogą mimo wszystko ulec uszkodzeniu. Pozornie proste przedmioty, takie jak czekany, raki i liny alpinistyczne, dzięki odpowiedniemu przechowywaniu i konserwowaniu mają dłuższą żywotność. 

Bezpieczne wspinanie

Alpinizm, wspinaczka skałkowa i inne rodzaje zdobywania wysokości to na swój sposób wyjątkowy rodzaj aktywności. Aż do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku sportowcy mieli niewielki wybór lin do wspinaczki. Z reguły były to liny konopne wykonane z naturalnych, niestety, nie różnił się szczególną trwałością przy tak intensywnym użytkowaniu. Pęknięcia lin konopnych, skutkujące śmiertelnymi wypadkami, nie były rzadkością. Rewolucja we wspinaczce nastąpiła, gdy na rynku pojawiły się liny poliamidowe, składające się z rdzenia i oplotu. Są dużo silniejsze i bezpieczniejsze. Pod tym względem asortyment sprzętu jest coraz większy i doskonalony, co sprawia, że wspinaczka jest łatwiejsza i jak najbardziej bezpieczna. Rynek sportowo-turystyczny oferuje wszelkiego rodzaju specjalistyczny sprzęt, począwszy od odzieży i obuwia po sprzęt. Głównym elementem wyposażenia jest system bezpieczeństwa. Bez niego nie można wspiąć się na szczyt, ani z niego zejść. Liny alipinistyczne i uprząż asekuracyjna to najistotniejsze części sprzętu alpinistycznego, które mogą zdecydować o życiu.

  • Długość 50 m jest najbardziej uniwersalna przy pokonywaniu wyciągów, skalistych odcinków od stacji do stacji. Średnica pojedynczej liny pozwala wytrzymać certyfikowaną siłę naciągu i tarcia podczas pracy w skalistym terenie.

Dodatkowe wyposażenie alpinisty

Oprócz sprzętu wspinaczkowego każde wejście lub trasa w górach wiąże się z całą listą rzeczy:

  • Dodatkowa zmiana odzieży.
  • Zestaw pierwszej pomocy i minimalny zestaw naprawczy .
  • Sprzęt do organizacji biwaku, począwszy od minimalnego siedziska i markizy, awaryjny nocleg lub przeczekanie niepogody po komplet namiot, karimata, śpiwór.
  • Termos lub butelka termiczna na wodę i przekąska, a nawet palnik i zestaw jedzenia.
  • Zestaw lawinowy podczas jazdy po zaśnieżonych stokach.
  • Środki komunikacji i nawigacji w górach.

Jeśli trasa wiąże się z regularnym rozpakowywaniem plecaka, jak np. w skitouringu i alpinizmie, należy zwrócić uwagę na dodatkowe boczne wejścia oraz zawory z tyłu plecaka do zawieszenia czekana, liny, kijów, kasków z zewnątrz potrzebne są modele z odpowiednimi zapięciami.