Type to search

Ścielenie peletem, torfem, wiórami – porównanie

Odpowiednia ściółka odgrywa niezwykle istotną rolę w hodowli drobiu. Zależy od niej zdrowie ptactwa, a tym samym jego wydajność produkcyjna. Pozostaje jednak pytanie, które rozwiązanie będzie najlepsze – ścielenie peletem, wiórami, a może torfem?

Dlaczego właściwe podłoże w kurniku jest tak ważne?

Zbyt duża wilgotność w kurniku sprzyja powstawaniu groźnych chorób m.in. pasożytniczych, pęcherzy piersiowych, kokcydiozy, a także chorób nóg. Poza tym odbija się negatywnie na produkcji jaj – kury znoszą je niechętnie w brudnym kurniku.

Jak rozpoznać, że wilgotność jest nieprawidłowa? Poznasz to po nieprzyjemnym zapachu, który pojawia się w wyniku wzrostu poziomu siarkowodoru oraz amoniaku.

Ścielenie peletem – ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie

Pelet to mały granulat z trocin, słomy lub piasku. Rozdrobnienie tych materiałów przyczynia się do zwiększenia ich wodochłonności, co jest bardzo pożądane. Jeszcze jakiś czas temu mało kto wiedział, czym jest pelet. Dziś wykorzystywany jest on coraz częściej, ponieważ jest ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem. Dobrze wchłania wodę pochodząca m.in. z odchodów ptactwa, eliminuje nieprzyjemne zapachy i co bardzo ważne – zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów i drobnoustrojów chorobotwórczych.

Ścielenie torfem – łatwy i szybki sposób na zapewnienie odpowiedniej wilgotności

Ścielenie torfem ma wiele zalet – jest to materiał, który bardzo dobrze pochłania wilgoć, a także nieprzyjemne zapachy. Poza tym wpływa korzystnie na zdrowie ptactwa, a szczególnie na jakość łap i pracę przewodu pokarmowego.

Ścielenie wiórami – tanie rozwiązanie, które sprawdzi się w okresie zimowym

Torf, pelet, a może coś innego? Kolejnym rozwiązaniem, które stosuje się w hodowli drobiu jest ścielenie wiórami. To materiał ściółkowy, który łączy w sobie 3 ważne zalety – jest tani, prosty w użyciu, a przede wszystkim chłonny (nie tylko, jeśli chodzi o wodę, ale i przykre zapachy).

Wióry są szczególnie polecane w okresie jesienno-zimowym. A to dlatego, że w nieogrzewanych kurnikach, izolują ptaki od zimnego podłoża. Jest to cecha, na którą zwraca się uwagę w przypadku małych, przydomowych kurników.

Jeśli chcesz stosować tego typu materiał ściółkowy, musisz pamiętać, że nie jest on polecany w przypadku piskląt. Istnieje ryzyko, że będą zjadać wióry. Dlatego stosuj go wyłącznie w kurniku, gdzie przebywa ptactwo powyżej 6. tygodnia życia.

Sposób na usprawnienie procesu wymiany ściółki

Niezależnie od tego, jaki materiał ściółkowy wybierzesz, raz na jakiś czas musisz go wymienić. Mokre i brudne podłoże sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Na szczęście wymiana ściółki nie jest już tak pracochłonna, jak kiedyś. Na rynku pojawiły się nowoczesne maszyny, takie jak ścielarka do kurnika. Dzięki niej możesz nie tylko szybko i sprawnie zmienić podłoże. Jeśli wykorzystujesz słomę, ścielarka umożliwia Ci pocięcie jej na mniejsze kawałki. Ma to pozytywny wpływ na wodochłonność i sprawia, że możesz rzadziej wymieniać ściółkę (dzięki czemu oszczędzasz zarówno czas, jak i pieniądze).