Niejednokrotnie już zostało udowodnione, że sposób podawania posiłku ma kluczowy wpływ na naszą opinię o nim i o miejscu, w którym go spożywamy. Niezależnie od tego, czy jemy w domu czy w restauracji – chcemy zjeść smacznie i… bezpiecznie!
O ile pozostawione na kilka godzin w domowym zlewie naczynia nie przyczynią się do pogorszenia stanu naszego zdrowia, o tyle w przypadku restauracji obsługujących setki klientów dziennie zaniedbanie kwestii związanych z zachowaniem czystości może być źródłem wielu problemów.
Prowadząc lokal gastronomiczny, nie wystarczy pamiętać o utrzymywaniu go w sterylnych warunkach – należy się do tego również odpowiednio przygotować, zaopatrując się w profesjonalne środki czystości.
Właściciele restauracji muszą mieć na uwadze nie tylko zadowolenie klientów. Choć wydawać by się mogło, że zabrzmi to nieco górnolotnie – muszą być świadomi tego, że odpowiadają również za ich bezpieczeństwo. Utrzymywanie zaplecza restauracji w czystości nie jest wyłącznie przejawem dbałości o higienę, wizerunek czy komfort pracy pracowników. To przejaw dbałości o to, aby klienci nie byli narażeni na kontakt z niebezpiecznymi bakteriami, pleśnią i szeregiem drobnoustrojów, dla których niedokładnie sprzątnięta kuchnia stanowi idealne warunki do namnażania się.
Ponieważ charakterystyka pracy kuchni w restauracjach znacząco różni się od gotowania w naszym domowym zaciszu, do zagwarantowania w nich sterylnych warunków potrzebne nam będą profesjonalne środki czystości. Trudno wyobrazić sobie czyszczenie domowymi środkami ogromnego grilla, na którym nieustannie przygotowywane są potrawy. Osadzające się na nim resztki jedzenia, które przywierają wraz z każdym kolejnym podgrzaniem rusztu, wymagają czyszczenia przy pomocy specjalnych środków.
Dlatego chemia do gastronomii charakteryzuje się znacznie silniejszym działaniem niż środki, które możemy znaleźć w domowych szafkach. Przykładem może być chociażby płyn do mycia naczyń, który w ciągu dnia w restauracji musi umyć niezliczoną ilość naczyń, zachowując przy tym wydajność i dając gwarancję tego, że kolejny klient otrzyma swój posiłek na nieskazitelnie czystym talerzu.
Ważne podczas wyboru odpowiednich środków do gastronomii jest również zwracanie uwagi na to, aby chemia stosowana do ich produkcji była bezpieczna i nie wpływała negatywnie na powłokę używanych w restauracji naczyń.
O ile jesteśmy w stanie przewidzieć (w zdecydowanej większości przypadków) zachowanie chemii domowej, przez co zazwyczaj pomijamy zapoznawanie się z instrukcjami dotyczącymi jej używania, o tyle chemia do gastronomii rządzi się nieco innymi prawami.
Należy uważnie zapoznać się z informacjami dołączanymi do tych środków. Jest to ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa personelu oraz klientów. Niezgodne z przeznaczeniem użycie lub na przykład nieprawidłowe proporcje podczas rozcieńczania niektórych płynów (lub w ogóle pominięcie konieczności ich rozcieńczania) mogą negatywnie odbić się również na wyposażeniu naszego lokalu, powodując jego uszkodzenia, lub wpłynąć na efektywność (w przypadku nadmiernego ich rozrzedzenia).
Mówiąc o instrukcjach, nie wolno zapominać o bardzo istotnym z punktu widzenia prawa aspekcie. Dla każdego stosowanego w lokalu środka wymagane jest posiadanie między innymi karty charakterystyk oraz atestu. Zapominając o nich, można zostać niemile zaskoczonym podczas kontroli sanepidu.
Pozornie detal
Wydawać by się mogło, że rodzaj i jakość używanych w lokalach środków czystości nie mają większego znaczenia. Jeżeli dłużej się nad tym zastanowić okazuje się, że mogą stanowić one jeden z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania biznesu.
Jeżeli nie szukamy oszczędności we wrażeniach naszych klientów, nie próbujmy szukać ich w bezpieczeństwie.