Ochrona upraw kapustnych rozpoczyna się już na etapie kompletowania zdrowych nasion od wiarygodnych dostawców. Jedna z najważniejszych rekomendacji dla rolników dotyczy połączenia metod niechemicznych z certyfikowanymi środkami ochrony roślin. W ten sposób można stworzyć jakościowy system zabezpieczenia upraw, bez negatywnego wpływu ekonomicznego.
Już na etapie zakładania uprawy kapustnej warto zwrócić uwagę na jakość stanowiska oraz na zaufanych dostawców nasion. Im mniej szkodników żyjących w glebie i chwastów, tym lepiej dla zbiorów. Uprawy kapustne nie lubią z reguły gleb zakwaszonych oraz bardzo podmokłych, ponieważ zwiększają ryzyko wystąpienia zgnilizny twardzikowej. Niektóre środki ochrony roślin działają selektywnie i zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu choroby, dlatego dokładne monitorowanie upraw to kolejna, bardzo ważna wskazówka. Preparaty zabezpieczające można zastosować przed sadzeniem upraw kapustnych. To praktyka zwiększająca bezpieczeństwo przeciwko grzybom pasożytniczym.
Zainteresowani uprawami kapustnymi mogą skupić się tylko na odmianach bardzo odpornych na szkodniki. Dzięki temu istnieje szansa wygenerowania oszczędności na insektycydach. Standardowo przy każdym siewie wypada sprawdzić czystość nasion i zastanowić się, czy pochodzą ze sprawdzonego źródła. Niechemiczne metody ochrony sprawdzone od lat to głównie termiczne odkażanie ziemi, zasadzenie we właściwych odstępach, profesjonalna pielęgnacja maszyn i akcesoriów wykorzystywanych na polu, przygotowanie właściwego systemu odprowadzania wody z gleby. Hodowca powinien skupić się nie tylko na wyborze środków ochrony roślin. Musi poznać historię gleby, czy przypadkiem wcześniej nie występowały problemy z chorobami. Wiele roślin posiada określoną podatność na infekcje, a to odbija się bezpośrednio na wyborze odpowiednich preparatów. Przestrzeganie właściwych terminów wysiewu oraz głębokości też w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo upraw kapustnych. Dzięki zastosowaniu nasion wysokiej jakości rolnik jest w stanie wykluczyć ryzyko pojawienia się szarej pleśni, czarnej i mokrej zgnilizny.
Wiele szkodników zimuje w resztkach kapusty, aby objawić się wiosną, dlatego plantacje wymagają precyzyjnego czyszczenia przed sezonem. Żarłoczne, a do tego migrujące szkodniki potrafią doprowadzić bez kontroli do straty całej uprawy kapustnej. Zintegrowany system ochrony roślin musi uwzględniać odchwaszczanie, opryski i regularną kontrolę, łącznie z wykluczaniem resztek.
Regularnie stosowane insektycydy oraz wdrożenie niechemicznych metod ochrony to szansa na skuteczne pozbycie się większości problemów z uprawami kapustnymi. Od rolników oczekuje się znajomości nie tylko klasycznych metod zabezpieczenia roślin, ale również wybierania nowoczesnych preparatów, których wydajność potwierdzają branżowe instytucje.