Type to search

Do jakich prac montażowych wykorzystać silikon?

Silikony należą do materiałów, których używa się na każdej budowie. Służą do prac wykończeniowych, a także sanitarnych. Obecnie na rynku mamy dostęp do wielu ich rodzajów. Niektóre służą do domowego użytku, inne zaś zaspokoją potrzeby profesjonalistów. Ze względu na sposób wykorzystania silikony dzieli się na uniwersalne, szklarskie, sanitarne i wysokotemperaturowe.

Wszechstronne zastosowanie

Bardzo wygodny w użyciu jest lakma silikon o octanowym systemie utwardzania. Odznacza się dużą elastycznością i trwałą siłą uszczelniania. Należy do materiałów, które są odporne na działanie tłuszczów, alkaliów, kwasów, olejów, detergentów, niskich i wysokich temperatur oraz wody zwykłej i morskiej. Poza tym produkt ten jest wytrzymały na promieniowanie UV oraz zmienne warunki atmosferyczne. Świetnie się sprawdzi przy uszczelnianiu ścian działowych, drzwi, framug, okien i inspektów ogrodniczych. Lakma silikon odznacza się bardzo dobrą przyczepnością, jeśli chodzi takie materiały budowlane jak ceramika, szkło, glazura, terakota oraz zabezpieczone metale. Za jego pomocą można uszczelnić elementy instalacji urządzeń chłodniczych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych.

Silikony uniwersalne oraz szklarskie

Bardzo popularne są także silikony uniwersalne. Można je z powodzeniem stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Uszczelnią one kabiny prysznicowe, posadzki, okładziny, parapety, szklane witryny oraz drzwi i okna. Świetnie się sprawdzą także podczas napraw rys, pęknięć oraz przerw dylatacyjnych. Ze względu na to, że ten rodzaj silikonu jest elastyczny, można się nim posłużyć do takich elementów jak ściany działowe. Dzięki temu nie będą mogły powstać szpecące szczeliny. Silikony szklarskie są stosowane do różnego rodzaju szkła oraz innych powierzchni gładkich. Są bardzo przyczepne i sprawdzają się podczas użycia na powierzchniach śliskich. Poza tym doskonale przylegają do drewna oraz powierzchni ceramicznych i emaliowanych.

Silikon dekarski i do kamienia

W sprzedaży są również silikony do kamieni naturalnych. Szczególnie chodzi o marmur i granit. Jednak za jego pomocą można także łączyć szkło, PVC oraz materiały akrylowe. Silikon do kamieni świetnie się sprawdzi przy montażu marmurowych blatów, zlewozmywaka, podczas wykańczania schodów oraz przy innych elementach kamiennych. W pracach budowlanych bardzo pomocne mogą być silikony dekarskie. Są one wykorzystywane do spoinowania rynien, uszczelniania membran, papy, otworów dachowych i obróbek blacharskich. Charakteryzują się dobrą przyczepnością, jeśli chodzi o tworzywa sztuczne, szkło, beton, metale, cegły i drewno.

Dostępne na naszym rynku silikony są bardzo łatwe w użyciu. Bez problemu utrzymamy je w czystości i dobrym stanie technicznym. Do ich szczególnych zalet należy zaliczyć wszechstronność i prostotę, jeśli chodzi o zastosowanie. Natomiast szeroki wybór kolorów pozwoli zachować estetykę całej powierzchni.