Instalacje fotowoltaiczne to doskonała inwestycja, dzięki której można uzyskać znacznie tańszy prąd oraz zadbać o ochronę środowiska naturalnego. Jest zbudowanym z krzemowych ogniw systemem przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną. Działanie takiej instalacji jest bardzo proste – promienie słońca padają na ustawione pod odpowiednim kątem ogniwa, a te pochłaniają światło i poprzez zjawiska fizyczne, produkują prąd stały.
Taka instalacja może stanowić pomocnicze źródło energii do przygotowania na przykład ciepłej wody użytkowej albo zasilać dom w energię elektryczną. Konkretny system powinno się dobrać do własnych potrzeb. Należy przy tym uwzględnić wysokość rachunków za prąd co pozwoli prawidłowo oszacować wielkość instalacji fotowoltaicznej.
Pierwszym powodem, jaki przemawia za instalacją takiego systemu w nowoczesnych domach, jest wygoda, ponieważ instalacja fotowoltaiczna stanowi rozwiązanie praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne, w którym prąd produkuje się sam. Wszystko dzieje się automatycznie. Wytworzony prąd może być zużywany w czasie rzeczywistym c lub na zasadzie odsprzedaży przekazywany do sieci energetycznej. Nie istnieje także ryzyko awarii całego systemu, a jego żywotność jest szacowana minimum na 25 lat.
Owszem, koszt takiej inwestycji jest spory, ale dość szybko się zwraca. – Jak szacują specjaliści powinno to nastąpić po upływie od 7 do 13 lat. Wszystko zależy od ceny energii elektrycznej, która nieustannie wzrasta. Zatem możemy założyć, że z biegiem czasu amortyzacja systemu następować będzie szybciej. Po okresie amortyzacji cała instalacja działać będzie jeszcze długo, pozwalając na uzyskanie dużych oszczędności. Koszt inwestycji zostanie również znacznie obniżony dzięki dotacjom, jakie można uzyskać na szczeblu regionalnym.
Nie można przy tym zapominać, iż zużycie prądu w gospodarstwach domowych generuje wysokie koszty eksploatacyjne. Rosną one nie tylko z powodu podwyżek cen prądu, ale również są spowodowane coraz większą liczbą urządzeń, które z tego prądu korzystają.
Wiele się ostatnio mówi o niezależności energetycznej. Instalacja fotowoltaiki to pierwszy, duży krok w stronę owej niezależności. Chociaż na razie nadwyżki energii są oddawane do sieci,to na rynku pojawiły się akumulatory pozwalające na gromadzenie prądu – nadal w dość ograniczonym zakresie. Szybki rozwój techniki spowoduje z pewnością, iż akumulatory będą miały coraz większą pojemność, co w konsekwencji pomoże właścicielom uniezależnić się od sieci energetycznej.
Następnym, nie mniej istotnym powodem do instalacji paneli fotowoltaicznych, jest aspekt ekologiczny. Wszyscy mamy świadomość zwiększania się globalnego ocieplenia. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest zatem wkładem, który można wnieść w walkę z konsumpcją paliw stałych oraz powodowanym przez ich użycie zanieczyszczeniem środowiska.
Zazwyczaj główną przyczyną, która skłania klientów ku decyzji montażu fotowoltaiki, są oszczędności. Warto pamiętać, że nie należy ich szukać w jakości komponentów. Trzeba zdecydować się na zakup jej poszczególnych elementów jedynie ze sprawdzonego źródła, a więc od wiodących producentów i sprzedawców. W tym przypadku zawsze można liczyć na fachową poradę, wycenę oraz na wykonanie profesjonalnego projektu instalacji fotowoltaicznej.
Źródło: Inverter – technologia grzewcza, odnawialne źródła energii