Type to search

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego warto wykorzystać metodę natryskową?

Fundamenty oraz mury budynków, narażone są na działanie wielu czynników. Wilgoć, woda gruntowa lub woda opadowa może doprowadzić do wielu uszkodzeń fundamentów oraz ich degradacji. Dlatego konieczne warto pomyśleć o zabezpieczeniu tak newralgicznych miejsc. Najlepszym rozwiązaniem jest hydroizolacja, która ochroni fundamenty przed wodą oraz wilgocią. Ważne jednak, aby sama hydroizolacja zrobiona została z materiałów dobrej jakości. Tylko wtedy zyskamy pewność, że fundamenty i mury są dobrze zabezpieczone.

Hydroizolacja bezszwowa

Hydroizolacja bezszwowa lub inaczej nazywana grubowarstwowa, to najlepsza metoda ochrony fundamentów. Do hydroizolacji bezszwowej wykorzystuje się specjalne masy KMB, czyli masy polimerowo-bitumiczne. Same masy KMB dzielimy na:

  • grubowarstwowe jednoskładnikowe,
  • grubowarstwowe dwuskładnikowe

W jednym i drugim przypadku masy nie posiadają zapachu oraz są wysokoelastyczne. Różnicami, jakie występują pomiędzy obiema masami, jest długość schnięcia oraz parametry techniczne.

Masa jednoskładnikowa wiąże się przez wysychanie. Czas, jakiego masa jednoskładnikowa potrzebuje na wyschnięcie, zależy w głównej mierze od pogody. Niestety, czasami może wiązać się to z wydłużeniem terminu realizacji całości inwestycji. Masa jednoskładnikowa jest odporna na deszcz dopiero w momencie, kiedy jest sucha.

Masa dwuskładnikowa wiąże nawet w obecności wody i nie potrzebuje dostępu powietrza. Co bardzo ważne, niemal od razu po wyschnięciu masa jest odporna na opady deszczu. Można ją nakładać w temperaturach ujemnych, a mimo to masa dwuskładnikowa zachowuje sporą elastyczność. Masa dwuskładnikowa bardzo szybko wysycha.

Dlaczego warto wybrać metodę natryskową nakładania hydroizolacji?

Hydroizolację można zaaplikować za pomocą wałka, czyli ręcznie, albo maszynowo, czyli metodą natryskową. Najchętniej wybieraną metodą aplikacji jest metoda natryskowa. Wynika to z kilku powodów:

– nakładanie izolacji natryskowo jest zdecydowanie szybsze, niż nakładanie jej ręcznie,
– masa KMB jest nałożona bardziej szczelnie, niż przy ręcznej metodzie,
– metoda natryskowa, sprawia, że masa najlepiej przylega do podłoża,
– masa KMB dociera nawet w bardzo trudno dostępne miejsca.

Hydroizolacja metodą natryskową jest bardzo często stosowana podczas zabezpieczania budynków wielkopowierzchniowych, gdzie mamy do czynienia z naprawdę dużymi powierzchniami fundamentów, a dzięki metodzie maszynowej, cały proces jest szybki i dokładny, a ilość nałożonej masy KMB jest wszędzie jednakowa. Taka precyzja i czas nałożenia, jest praktycznie nie do uzyskania podczas ręcznej aplikacji.

Hydroizolacja? Tylko metodą natryskową

Technologie budowlane rozwijają się w zawrotnym tempie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zabezpieczenie fundamentów wyglądało zupełnie inaczej. Na szczęście, dzisiaj, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, aplikacja hydroizolacji nie stanowi problemu, nawet na dużych powierzchniach. Metoda natryskowa jest najdokładniejszą metodą aplikacji. Oprócz tego zaoszczędzisz czas, który podczas wykonywania dużych inwestycji przekłada się na duże oszczędności. Pamiętajmy jednak, aby do wykonania hydroizolacji metodą natryskową wybrać sprawdzoną i doświadczoną firmę. Wtedy będziemy mieli pewność dobrze wykonanej pracy.