Type to search

Hydroizolacja – w jakich miejscach warto ją wykonać?

Odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią i wodą to jedno z kluczowych działań, jakie należy wykonać na etapie prac remontowych. Niezależnie od tego, czy mówimy o mieszkaniu lub domu, powinniśmy mieć na uwadze długotrwałą ochronę przed negatywnymi skutkami, takimi jak szeroko pojęta pleśń czy grzyb. Hydroizolacja jest odpowiedzią na wspomniane czynniki. Jednak w jakich miejscach warto ją wykonać?

Pamiętaj o hydroizolacji od samego początku

Nie ulega wątpliwości, że zabezpieczenie budynku czy pomieszczenia przed działaniem wilgoci i wody jest bardzo ważne. W związku z tym powinniśmy o tym pamiętać od samego początku, już na etapie budowy domu. Niezwykle ważna jest hydroizolacja fundamentów. Odpowiednio wykonane prace przyczynią się do tego, że woda gruntowa i szeroko pojęta wilgoć nie będzie przenikać do ścian budynku. Istotne jest to, aby pamiętać, że wykonanie prawidłowej hydroizolacji fundamentów powinno być poprzedzone odpowiednimi działaniami przygotowawczymi. Przede wszystkim należy wskazać, że podłoże powinno być czyste, nośne i wolne od jakichkolwiek ubytków. To właśnie jeden z kluczowych elementów, który zapewni długotrwałą efektywność w zakresie ochrony przed działaniami ze strony czynników zewnętrznych.

Nie tylko fundamenty

Fundamenty nie są jedynym miejscem, w odniesieniu do którego powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu przed wodą i wilgocią. Równie ważna jest hydroizolacja balkonu. Z racji tego, że jest to miejsce narażone na wzmożone działanie wspomnianych czynników, miejmy na uwadze to, aby wszystkie prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. W przypadku hydroizolacji balkonu dobrze jest skorzystać z produktów jedno lub dwuskładnikowych, które są odporne na niskie temperatury. Pierwsza alternatywa jest dostępna najczęściej w postaci tzw. płynnej folii. Dzięki temu jest zdecydowanie szybsza do aplikacji. Hydroizolacja dwuskładnikowa jest z kolei otwarta na dyfuzję pary wodnej – to istotna charakterystyka stanowiąca dużą zaletę. Co więcej, produkty dwuskładnikowe nie wymagają gruntowania, jednak są zdecydowanie cięższe do samodzielnej aplikacji.

Gdzie jeszcze powinniśmy pamiętać o hydroizolacji?

Balkon oraz fundamenty to niejedyne miejsca, w których powinniśmy pamiętać o odpowiedniej ochronie. Dobrze jest również zapoznać się z pojęciem hydroizolacji piwnicy. Jak zapewne większość z nas wie, jest to pomieszczenie o szczególnej podatności na wzmożoną wilgoć, co w dłuższym okresie może przyczynić się do powstania grzyba lub pleśni. Odpowiedzią na to jest właśnie hydroizolacja piwnicy. Przystępując do prac, powinniśmy przede dokonać ogólnej oceny piwnicy oraz poziomu wód gruntowych. Jeżeli ich stan jest niski, wówczas możemy skorzystać np. z pionowej izolacji, wykonanej z masy bitumicznej. W innych przypadkach dobrze jest zastosować rozwiązania oparte o dwie warstwy papy, w tym papę SBS, czy też wykonanie tzw. szczelnej wanny zewnętrznej. Ta ostatnia metoda jest polecania wówczas, gdy mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych.

Nie zapominajmy o tarasie

Jeżeli posiadamy dom, to z pewnością chcielibyśmy odpowiednio zabezpieczyć nie tylko sam budynek, ale też wszystkie elementy, które znajdują się w obrębie działki. W związku z tym zapoznajmy się z zagadnieniem, jakim jest hydroizolacja tarasu. To czynność, dzięki której jesteśmy w stanie zapewnić sobie ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak śnieg czy deszcz.

Odnosząc się do konkretnych produktów musimy zauważyć, że hydroizolacja tarasu jest bardzo często wykonywana przy wykorzystaniu tzw. hydroizolacji mineralnej, którą wykonuje się z zapraw cementowych, zawierających polimery. Podobnie jak w przypadku balkonu, tak i tutaj możemy spotkać się z produktami jedno i dwuskładnikowymi. Alternatywą dla tego rozwiązania jest papa wykonana z masy bitumicznej lub włókna szklanego. Końcowy wybór co do konkretnego produktu powinien w dużej mierze zależeć m.in. od podłoża.

Podsumowanie

Hydroizolacja różnorodnych powierzchni czy pomieszczeń wchodzących w skład budynku to niezwykle istotny element, pozwalający na odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem wilgoci i wody. Odpowiednio wykonane prace pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji w postaci pleśni czy grzyba. Dodatkowo, efekt jest długotrwały, dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć ewentualnych, dodatkowych kosztów.