Type to search

Wkręt samogwintujący – na jakie cechy warto zwrócić uwagę?

Podczas wykonywania prac remontowych i budowlanych, zwłaszcza gdy występuje konieczność połączenia elementów wykonanych z twardych i sztywnych materiałów przydatne są różnego rodzaju akcesoria mocujące. W tym przypadku idealnie sprawdzą się trwałe i solidne wkręty samogwintujące, które ułatwiają pracę.

Jak zbudowane są wkręty?

Wkręt samogwintujący produkowany jest z wysokiej jakości stali węglowej lub stali nierdzewnej A2, która w całości jest ocynkowana, co zapewnia ochronę przed korozją i rdzewieniem. Dzięki temu są one wręcz niezniszczalne, a przedmioty połączone za ich pomocą są trwałe, solidne, a łączenia odporne na działanie czynników atmosferycznych. Na rynku dostępne są różne długości wkrętów. Najczęściej wybierane są te od długości 9-25 mm, a wybór konkretnego wkrętu zależy przede wszystkim od skręcanej powierzchni i jej grubości. Im jest ona większa, tym konieczne jest zastosowanie dłuższego wkrętu.

Wkręty można podzielić przede wszystkim ze względu na rodzaj łba. Rozróżnia się wkręty z łebkiem stożkowym, walcowym, kielichowym, podkładkowym oraz oraz 6-kątnym. Mogą one posiadać kołnierz dociskowy, dzięki któremu podczas wiercenia zwiększa się siła nacisku. Elementy te mogą być również wyposażone w specjalne podkładki bądź podkładki i uszczelki.

Wybór odpowiedniego rodzaju wkrętu zależy przede wszystkim od materiałów, które mają być złączone. Pod uwagę trzeba wziąć także posiadane narzędzia, takie jak wkrętarki czy śrubokręty.

Zastosowanie wkrętów

Dzięki swojemu uniwersalnemu zastosowaniu wkręty samogwintujące mogą być wykorzystywane w każdej dziedzinie budownictwa. Doskonale sprawdzą się do montażu konstrukcji stalowych, które muszą być mocne i stabilne. Użycie tego rodzaju wkrętów sprawia, że bardzo dobrze się one trzymają i są niezwykle wytrzymałe. Świetnie sprawdzają się także do łączenia materiałów, takich jak drewno czy beton. Warto zauważyć, że konstrukcje zmontowane za ich pomocą są bardzo estetyczne, co dodatkowo wpływa na to, że są one tak popularne. Wkręty samogwintujące stosuje się także do montażu kanałów wentylacyjnych oraz przepustnic wykonanych z PVC. Idealnie sprawdzą się do łączenia blach, które wymagają solidnego, ale zarazem delikatnego łączenia. Taki rodzaj wkrętów posiada ostro zakończony sworzeń, który ułatwia szybkie i precyzyjne przebicie struktury blachy bez jej uszkodzenia.

Wszystkie rodzaje wkrętów samogwintujących ułatwiają czyszczenie i konserwację instalacji, które powstały przy ich użyciu. Ułatwiają demontaż konkretnego elementu, a także ponowne jego zamontowanie. Jest to ogromnym ułatwieniem podczas przeprowadzania prac konserwatorskich i pozwala zaoszczędzić wiele czasu.

Poszukując odpowiedniego rodzaju wkrętów, warto zapoznać się z ofertami wielu sklepów i hurtowni, aby wybrać miejsce, które oferuje największy wybór w najbardziej atrakcyjnych cenach. Obecnie dużą popularnością cieszą się także sklepy internetowe umożliwiające dokonanie zakupów bez wychodzenia z domu. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące odpowiedniego modelu, warto skonsultować się z wykwalifikowanym personelem sklepu, który pomoże podjąć decyzję.

Wkręty samogwintujące to uniwersalne i doskonałe elementy mocujące. Można je wykorzystać przy wielu pracach budowlanych i remontowych. Umożliwia łączenie nawet najbardziej wymagających konstrukcji, które muszą być trwałe, ale zarazem estetyczne i praktyczne. Różne ich rodzaje, które dostępne są na rynku sprawiają, że można z łatwością dopasować je do konkretnego materiału, który ma zostać połączony.

źródło: azmet.com.pl – śruby Radom