Type to search

Długie zimowe wieczory. Jak optymalnie oświetlić podwórko?

Prawidłowe oświetlenie ogrodu może dostarczyć licznych korzyści. Z jednej strony – bezpieczeństwo, łatwość poruszania się po terenie nocą (m.in. unikanie potknięcia) oraz zniechęcenie ewentualnych włamywaczy (próby forsowania drzwi i okien w dobrym oświetleniu są znacznie bardziej ryzykowne). Z drugiej natomiast strony – walory estetyczne.

Wielu z nas docenia piękno bożonarodzeniowych dekoracji. Ogrodowe światła potrafią dodać magicznego nastroju tym wyjątkowym chwilom. Jednak zima to nie tylko czas świąteczny, warto zadbać o właściwe oświetlenie zewnętrzne również w całym okresie zimowym. Krótkie dni, często ponure i skąpe w słońce oraz długie i mroczne noce sprawiają, że lampy ogrodowe na zimę wydają się nie tylko estetycznym dodatkiem, ale wręcz koniecznością.

Rodzaje lamp zewnętrznych

Rozważając rozmieszczenie elementów oświetlenia ogrodu, warto omówić trzy najbardziej popularne kategorie zewnętrznych źródeł światła.

  1. Lampy sufitowe zewnętrzne

Lampy te, zwane również plafonami, są niezastąpionym elementem oświetlenia zadaszonych części, takich jak taras lub balkon. Plafon zewnętrzny przede wszystkim dobrze oświetli wejście do domu, sprawiając, że dobrze widoczne będą wszelkie stopnie, balustrady, a także dzwonek do drzwi czy skrzynka na listy. Do wyboru jest wiele nowoczesnych plafonów o minimalistycznym kształcie (np. marki Lutec oraz Trio). Dla tych, którzy szukają bardziej stylowego designu, dobrym rozwiązaniem mogą być niektóre z lamp zewnętrznych firmy Rabalux.

  1. Kinkiety zewnętrzne

Lampy zewnętrzne ścienne są doskonałym sposobem na oświetlenie elewacji budynku. Mogą również znaleźć zastosowanie w dekoracji np. ganku lub altanki. Jeżeli zależy nam na równomiernym i eleganckim oświetleniu całości ogródka, nie można zapomnieć o kinkietach.

Szeroką gamę kształtów i klasyczną tonację (głównie modele białe lub czarne) dostarczy marka Azzardo. Duży wybór, poczynając od produktów nawiązujących do starodawnych lamp, a kończąc na wymyślnych nowoczesnych kształtach, ma w swojej ofercie Brilliant. Z kolei, kinkiety z kilkoma żarówkami, rzucajacymi światło na wiele stron równocześnie można odnaleźć wśród produktów Italux.

  1. Lampy stojące

Montując lampy stojące w ogrodzie, mamy możliwość wystarczającego oświetlenia wybranych ścieżek i dogodne zaaranżowanie przestrzeni wokół domu. Przydadzą się one również do rozświetlenia wszelkich zakamarków terenu i ogrodzenia.

Najczęściej producenci oferują modele stylowe i klasyczne (często nawiązujące do lamp ulicznych minionych dekad), ale także kreatywne modele współczesne. Tutaj możemy wymienić np. marki Nowodvorski oraz Markslojd. Popularnością cieszą się też lampy stojące o minimalistycznym kształcie, w postaci niewielkich (ok. 1m) słupów, takie jak w ofercie firmy Globo.

Na co zwracać uwagę przy zakupie lamp ogrodowych?

Przede wszystkim pamiętajmy, że kupujemy lampy do ogrodu, gdzie warunki atmosferyczne mogą być często niekorzystne. Głównym wyznacznikiem przydatności źródeł światła do zastosowań zewnętrznych jest tzw. stopień ochrony IP (skrót z ang. International Protection Rating). Określa on odporność na ciała stałe (jak pył czy kurz) oraz ciecze (w przypadku ogrodu – deszcz, zraszacze etc.).

Przy zupełnie osłoniętym źródle światła (np. lampa zawieszona pod daszkiem) powinien wystarczyć IP23. Dla tych elementów oświetlenia bardziej narażonych na deszcz i wilgoć, rozsądnym minimum jest IP44. W przypadku lamp działających w wodzie lub pod wodą (np. fontanny, sadzawki), należy szukać oznaczeń IP67, bądź też IP68.

 Rozświetlony ogród zimą

Oświetlenie ogrodu wyróżni dom na tle innych, zaakcentuje starannie pielęgnowaną roślinność, uczyni to miejsce bardziej przyjaznym i bezpiecznym. Sprawi, że długie zimowe wieczory będą bardziej znośne, a także ułatwi codzienne czynności, jak chociażby powrót z pracy czy wyjmowanie zakupów z auta.