Type to search

Marmurowe schody – aranżacja jak z amerykańskich filmów

W mieszkaniach wielopoziomowych oraz w domach piętrowych koniecznie muszą znaleźć się schody. Niezwykle prestiżowym i estetycznym wyborem są schody z marmuru, które podkreślają elegancję wnętrza i nawiązują do statusu domowników. Piękne marmurowe schody wewnętrzne możemy spotkać m.in. na amerykańskich filmach. Obecnie z powodzeniem możemy wykonać aranżacje wnętrz jak z filmów i postawić w swoim domu na wysokiej jakości i wygodne w eksploatacji elementy wykonane z marmuru.

Dlaczego marmur cieszy się zainteresowaniem?

Ostatnie trendy w zakresie wykończenia wnętrz to swobodny powrót do naturalnego kamienia, jako materiału budulcowego oraz aranżacyjnego. Marmur cieszy się dużym zainteresowaniem klientów ze względu na swoją ponadczasową estetykę oraz wysoką wytrzymałość. Naturalne kamienie są także proste w pielęgnacji, co w przypadku schodów również nie jest bez znaczenia. Ten typ kamienia doskonale odnajduje się w bogato zdobionych i prestiżowych miejscach, w tym w domach i w biurach. Posiadanie schodów z marmuru wpływa na charakter danego wnętrza, a także podkreśla jego styl i elegancję. Oczywiście to nie jedyne atuty tego rozwiązania, choć sam marmur jako materiał do budowy schodów jest drogi.

Charakterystyka schodów z marmuru

Marmurowe schody doskonale sprawdzaj się w domowych i biurowych wnętrzach, ponieważ nadają im ciepła i przytulności. W takich warunkach zdecydowanie wygodniej na co dzień żyć i łatwiej o dobre samopoczucie. Ponadto marmur posiada małą nasiąkliwość i jest wdzięczny w obróbce. Właściciele mogą postawić na opcję matową, czy też w ramach obróbki wypolerować kamień na lustrzany połysk. To bardzo efektowne rozwiązanie, które króluje w amerykańskich filmach przedstawiających życie klasy wyższej.

Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że sam marmur jest materiałem mniej wytrzymałym od granitu, dlatego przy jego eksploatacji należy zachować szczególną ostrożność. Ponadto żywotność schodów wykonanych z marmuru może być ciut niższa, jednak wyjątkowy styl i elegancja nadrabiają to z nawiązką. Mniejsza odporność na ścieranie się kamienia sprawia, że staje się idealnym wyborem na schody wewnętrzne. W domowych warunkach kamień będzie mniej narażony na szkodliwe działanie piasku, który jest standardem na zewnątrz.

Pielęgnacja i dodatkowe możliwości związane z marmurowymi schodami wewnętrznymi

Dużym atutem eleganckich schodów z marmuru jest prostota ich pielęgnacji. Ten kamień naturalny cechuje płaska powierzchnia, którą łatwo utrzymać w czystości i dobrym stanie. Na co dzień wystarczy przetrzeć schody wilgotną ściereczką lub mopem i w ten sposób przywrócić ich blask. Jeżeli na powierzchni schodów zgromadziły się luźne zabrudzenia w postaci piachu, czy innych przedmiotów, to swobodnie można je odkurzyć lub zamieść. W przypadku piachu ważne jest, by nie utrzymywał się on długo na schodach. Jego szkodliwe działanie i ścieranie wierzchniej warstwy marmuru może zaburzyć estetykę schodów.

Marmur jako materiał budulcowy na schody daje sporo możliwości. Przede wszystkim dostępny jest w różnych kolorach, dzięki czemu właściciele mieszkań i domów mogą dobrać specyfikę kamienia do swoich indywidualnych potrzeb. Ponadto przy schodach marmurowych doskonale sprawdzają się podświetlenia typu LED. Sam marmur dobrze komponuje się zarówno z metalowymi, jak i drewnianymi balustradami, co ułatwia aranżację. Między innymi to wpływa na to, że warto je mieć w swoim domu.