Type to search

Układanie glazury – kolejne etapy krok po kroku

Płytki podłogowe znajdują wszechstronne zastosowanie zarówno w budynkach mieszkalnych, biurach, lokalach usługowych oraz placówkach publicznych. Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechanicznie a także niekorzystne czynniki jak wilgoć oraz bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Od czego należy zacząć układanie glazury?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu podłoża. Należy upewnić się czy jest ono równe, a w razie potrzeby wylać warstwę posadzki samopoziomującej. Gdy następuje wymiana gresu na nowy, po skuciu uprzednich płytek często konieczne jest jedynie wyrównanie powierzchni i zeszlifowanie drobnych nierówności. Nie można zapominać również o usunięciu zanieczyszczeń jak pył i resztki materiału.

Gruntowanie powierzchni to obowiązkowa czynność

Kolejnym krokiem powinno być dokładne zagruntowanie powierzchni dedykowanym preparatem. Płynny grunt wystarczy nanieść przy pomocy dużego pędzla po całej powierzchni podłogi. Gdy gres będzie klejony w newralgicznych miejscach jak prysznic, dobrze jest dodatkowo rozprowadzić izolację przeciwwodną, która zapobiega nagromadzeniu się wilgoci.

Kolejny krok – odpowiednie próbne rozmieszczenie płytek i cięcie

Zawsze warto ułożyć płytki na próbę, bez kleju. Czynność ta obowiązkowa jest gdy płytki mają tworzyć odpowiedni wzór, jednak również jednolity model dobrze jest najpierw przymierzyć aby zredukować kafle z różnego rodzaju defektem. Początkowe rozmieszczenie gresu znacznie usprawnia czas klejenia i umożliwia wygodne przycięcie płytek na pożądany wymiar.

Klejenie płytek

Po odpowiednim rozłożeniu i przycięciu gresu można przejść do klejenia. Na opakowaniu każdego kleju widnieje instrukcja w jakich proporcjach powinien być rozrobiony z wodą oraz jaki jest czas wiązania. Podczas klejenia płytek niezbędne są podstawowe artykuły jak krzyżyki, które pozwalają wytyczyć odpowiednią grubość i idealną szerokość fugi, maszyna do cięcia płytek, paca z zębami, mieszadło, wiadro oraz zestaw do fugowania, czyli wiadro ze specjalną nakładką i paca z gąbką.

Ostatni etap – fugowanie

Fugowanie to ostatnia czynność, którą należy wykonać gdy klej zwiąże i krzyżyki zostaną usunięte. Fugę w odpowiednim kolorze wystarczy rozrobić z czystą wodą, według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu i przy pomocy pacy wcierać z szczeliny pomiędzy płytkami. Po naniesieniu fugi w szczeliny nadmiar z powierzchni płytek należy sukcesywnie usuwać przy pomocy specjalnej gąbki regularnie namaczanej w wodzie.

Podsumowując, układanie gresu nie wymaga specjalnych umiejętności, warto jednak odpowiednio przygotować się do pracy i uposażyć w odpowiednie akcesoria usprawniające pracę. Ważnym aspektem jest również wybór wysokiej jakości glazury i klejów.