Type to search

Jak czytać książki po angielsku? – poradnik

Sposób czytania książek zależy przede wszystkim od ich gatunku. W przypadku gdy są to pozycje naukowe, zwykle czytamy je powoli, dokładnie analizując każde słowo. Jeśli zaś przyswajamy książki dla przyjemności, zwracamy mniejszą uwagę na słowa, a większą na tempo odkrywania opisywanej w nich historii. Codzienny kurs angielskiego w oparciu o anglojęzyczną książkę zapewne będzie wyglądał zgoła inaczej w zależności od oczekiwanych rezultatów oraz obranego celu. W jaki sposób można zatem podejść do tematu czytania po angielsku?

Czytanie książek po angielsku w celu zwiększenia kontaktu z językiem

Czytanie książek po angielsku to najlepszy sposób, aby udowodnić samemu sobie, że nauka języka angielskiego może być przyjemnością. Warto w tym celu wybrać gatunek, który będzie dla nas najciekawszy, a zarazem najbardziej przyjazny (czyli ten, w którym słownictwo może być nam najbliższe). Książka czytana w celu zwiększenia kontaktu z językiem obcym powinna być przyswajana regularnie – najlepiej w ilości kilku stron dziennie, aby zapobiec utracie wątków. W tym przypadku nie powinniśmy przerywać czytania, aby sprawdzić znaczenie poszczególnych słów czy poznać charakterystykę użytej konstrukcji gramatycznej. Zasadniczo wystarczy zrozumieć przyswajaną treść w ok. 60%. Po pewnym czasie przyzwyczaimy się do nieścisłości, a książka w języku obcym zacznie dawać nam tyle samo przyjemności, co pozycja w języku ojczystym. Efektem takiego czytania będzie przede wszystkim nauka efektywnego komunikowania się, bez dekoncentrowania myśli ze względu na nieznajomość obcych słówek.

Czytanie książek po angielsku w celu przyswojenia zasad gramatyki i zwiększenia zasobu słownictwa

Analityczne podejście do czytania książek po angielsku bardzo różni się od łączenia przyjemnego z pożytecznym. W tym przypadku liczy się bowiem skrupulatność i skupienie. Jeżeli pragniemy rozszerzać swoje słownictwo oraz uczyć się prawidłowego użycia poszczególnych wyrażeń i właściwego budowania konstrukcji gramatycznych, codzienny kurs angielskiego nie powinien obejmować więcej niż jednej strony dziennie. Przy tej metodzie nauki nie zajmujemy się bowiem poznawaniem fabuły książki, lecz jej wewnętrzną konstrukcją. Nauka polega zatem na skrupulatnym sprawdzaniu i notowaniu wszystkich nieznanych słówek oraz badaniu sposobu, w jaki zostały one użyte. Oczywiście można również stosować te aktywności naprzemiennie, urozmaicając w ten sposób codzienną naukę. Efektem takiego czytania książek jest nie tylko poszerzenie zasobu słownictwa, ale także poznanie zasad funkcjonowania tych wyrażeń w mowie codziennej.

Czytanie książek po angielsku – o czym warto pamiętać, czytając dla przyjemności?

Nauka języka angielskiego poprzez czytanie ulubionych gatunków książek może sprawiać dużo przyjemności, jeśli tylko będziemy przygotowani na pewne niedogodności, które początkowo mogą wiązać się z dużym dyskomfortem. Niezależnie od poziomu wiedzy należy bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, iż niemożliwością jest znajomość wszystkich słówek i wyrażeń znajdujących się na kolejnych stronach powieści. Jeśli zaś lektura jest studiowana głównie dla przyjemności, najlepiej nie tracić koncentracji i wyszukiwać w słowniku wyłącznie najbardziej zapadające w pamięć i najczęściej pojawiające się określenia. Oczywiście warto mieć świadomość tego, iż nawet znajomość wszystkich wyrażeń nie jest gwarancją pełnego zrozumienia danego tekstu. Jednak regularne przyswajanie anglojęzycznych pozycji to najlepszy sposób, aby przyzwyczaić się do czytania w obcym języku i czerpania z tego przyjemności.

Jeśli szukamy sposobu na to, aby na co dzień obcować z językiem obcym, doskonałym pomysłem będzie sięganie po książki – zarówno po nowe pozycje, jak i publikacje, które znamy już w wersji polskojęzycznej. Można przyswajać je na bardzo różne sposoby, ale każdy z nich z pewnością przyniesie skrupulatnemu czytelnikowi wymierne korzyści.

źródło: archibald.pl – konwersacje