Type to search

Jak powtarzać materiał z angielskiego, by zdążyć przed maturą?

Egzamin dojrzałości dla wielu osób to pierwszy poważny egzamin w życiu. W wielu przypadkach jest także testem na to, jak radzimy sobie ze stresem. Aby wypaść dobrze, nie wystarczy dobrze przyswoić wiedzę objętą programem nauczania. Trzeba również opanować szereg umiejętności, które pozwolą nam zastosować tę wiedzę w praktyce, zwłaszcza w przypadku egzaminu z języka obcego. Specyficzna konstrukcja matury wymaga również odpowiedniego przygotowania. Warto z wyprzedzeniem zastanowić się, czy wystarczą nam tylko szkolne lekcje, a może warto rozważyć kurs maturalny z angielskiego? Jak przygotować się do tego egzaminu, by być pewnym pozytywnego wyniku?

Nauka w szkole

Choć wielu narzeka na nauczanie angielskiego w publicznych szkołach, zdarzają się nauczyciele, którzy naprawdę sumiennie podchodzą do swojej pracy. Przez lata szkolnej edukacji przerabiamy dziesiątki zadań z podręczników i ćwiczymy umiejętności, które mają nas przygotować do egzaminów. Dobry nauczyciel angielskiego skupi się nie tylko na przedstawieniu konkretnego materiału, ale zwróci uwagę na aspekty, które są cenne podczas rozwiązywania zadań maturalnych. W końcu większość nauczycieli jest także egzaminatorami – mogą więc podpowiedzieć nam, na co zwrócić szczególną uwagę, jakiego typu zadań należy się spodziewać itd.

Prywatne lekcje

Korzystanie z korepetycji dawniej było czymś wstydliwym, dziś jest to ścieżka również dla ambitniejszych uczniów. Jeśli uważasz, że szkolne lekcje są na słabym poziomie i niewystarczająco przygotowują Cię do matury, zapisz się na dodatkowe lekcje indywidualne z nauczycielem. W ten sposób skupisz się na zagadnieniach, które sprawiają Ci największą trudność, a co najcenniejsze, będziesz miał dodatkową sposobność do ćwiczenia konwersacji. Trudnością jest jednak wybór odpowiedniego korepetytora. Kluczowe znaczenie ma tu oczywiście cena za lekcję ­– odpowiednie przygotowanie do matury wymaga przecież regularnych spotkań. Najtańsi są na ogół studenci, ale nie zawsze mają oni wystarczające doświadczenie w nauczaniu. Lekcja z doświadczonym nauczycielem może być natomiast zbyt droga, by cyklicznie spotykać się z nim na lekcje prywatne.

Kurs w szkole językowej

Kompromisem między korepetycjami a szkolną edukacją może być zapisanie się na kurs języka obcego w szkole językowej. W tym miejscu trafimy na doświadczonych nauczycieli, a także zdobędziemy wiedzę i przećwiczymy umiejętności, które najbardziej nas interesują. Warto sprawdzić, czy wybrana placówka oferuje kurs maturalny z angielskiego. Da nam to gwarancję, że podejmowane tematy będą odnosić się do zakresu przewidzianego programem nauczania. Zajęcia na kursie odbywają się zazwyczaj w mniejszych grupach (5-15 osób), a ich częstotliwość zależy od potrzeb uczestników i przewidzianej liczby lekcji. Cenowo takie rozwiązanie może być nawet korzystniejsze niż prywatne lekcje.

Alternatywne metody powtarzania materiału przed egzaminem

Inne sposoby powtarzania angielskiego przed maturą dotyczą głównie uczniów, którzy czują, że ich znajomość języka stoi na całkiem dobrym poziomie. Jeśli wiesz, że poradzisz sobie z zadaniami na egzaminie i jesteś zdyscyplinowany, mogą wystarczyć Ci samodzielne powtórki na podstawie notatek ze szkoły, repetytoriów lub dodatkowych materiałów znalezionych w internecie. Alternatywą dla uczniów z mniejszych miejscowości, gdzie nie ma szkół językowych, jest natomiast znalezienie internetowego kursu maturalnego z angielskiego. W sieci możemy znaleźć dziś wiele ciekawych materiałów, które pozwolą poszerzyć zasób słownictwa czy przećwiczyć gramatykę.

Niezależnie od metody, na którą się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, że końcowy sukces gwarantuje nam dobra organizacja czasu oraz systematyczność powtórek. Należy mieć także świadomość, że egzamin maturalny powinien być tylko jednym z etapów w nauce języka. To motywacja, by przygotować się z konkretnego zakresu wiedzy. Cel powinien być jednak bardziej ogólny – swobodna komunikacja w obcym języku, która ułatwi nam życie codzienne, dostanie się na lepsze studia, otworzy także przed nami lepsze perspektywy zawodowe.

Inspirowane: Archibald.pl – kurs angielskiego Warszawa