Type to search

Jak przygotować dziecko na zmianę szkoły?

Zmiana szkoły wiąże się z nową przestrzenią, nową kadrą nauczycielską i nowymi znajomymi w klasie. Taka sytuacja byłaby wyzwaniem dla niejednego dorosłego człowieka, a co dopiero dla dziecka, które nie ma jeszcze wyrobionego poczucia własnej wartości i nie potrafi radzić sobie w stresujących momentach. To również niemała próba dla rodzica, odpowiedzialnego za przygotowanie ucznia do funkcjonowania w nowej rzeczywistości.

Jak może zareagować dziecko na zmianę szkoły?

I chociaż niektóre dzieci reagują podekscytowaniem na pójście do nowej szkoły i z optymizmem wyczekują tego momentu, to bardzo wiele uczniów objawia pewne zaburzenia zachowania, zwłaszcza te wysoko wrażliwe. Mają obniżony nastrój, nie są skore do zabawy, ale są rozdrażnione i zestresowane. Warto wiedzieć, że lęki u dzieci to naprawdę częsta reakcja na zmianę środowiska. Częsta, ale mająca niestety niebagatelny wpływ na stan psychofizyczny. Przeżywanie intensywnych emocji może przekładać się na szereg reakcji somatycznych, czyli dolegliwości bólowych bez jakiejkolwiek medycznej przyczyny, które mogą przestraszyć zaniepokojonego rodzica. Dlatego też warto być przygotowanym na skargi dziecka na bóle brzucha lub dolegliwości gastryczne. Mogą pojawić się również problemy z apetytem, a nawet niechęć do jedzenia. Nie należy bagatelizować tych objawów i nie zostawiać ucznia samemu sobie w tej trudnej sytuacji, ale próbować pomóc, uważnie obserwując reakcje na różnorodne metody.

Sposoby na złagodzenie stresu związanego ze zmianą szkoły

Jednym z najlepiej działających sposobów na radzenie sobie ze stresem jest rozmowa z dzieckiem. Warto dopytywać o jego obawy. Strach przed zmianą szkoły zazwyczaj nie jest jedynie lękiem przed nowym, ale dotyczy konkretnych aspektów tej sytuacji. To może być obawa o niezaakceptowanie w nowej grupie młodych, nieufność wobec nowych nauczycieli lub niepokój o to, jak odnaleźć się w murach wielkiego budynku. Wspólne przepracowywanie strachu, tłumaczenie oraz objaśnienie pozwala uniknąć wystąpienia traumy u młodego człowieka i najczęściej przynosi spokój. Jeżeli sami nie odnajdujemy się dobrze w takich rozmowach i nie czujemy się kompetentni, warto zasięgnąć pomocy u wykwalifikowanego psychologa dziecięcego, który powinien wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, aby przynieść ukojenie. Być może zaproponuje również zajęcia z arteterapii, które pozwolą odreagować nagromadzony stres lub zaleci wizytę w nowym miejscu przed rozpoczęciem roku szkolnego, aby zweryfikować swoje obawy i przekonać się, że tak naprawdę nie ma się czego bać.

Kolejnym sposobem, który warto zastosować po rozmowie z dzieckiem, jest odwrócenie jego uwagi. To może być wspólne wyjście na spacer, rodzinna partia gry planszowej lub oglądanie filmów animowanych. To pomoże na chwilę zapomnieć o troskach związanych ze zmianą szkoły i przenieść się do lepszego świata. Warto również zaangażować w ten proces innych członków rodziny, np. dziadków, którzy z pewnością chętnie pomogą zająć uwagę dziecka.

Kilka słów na podsumowanie

Nie można zapominać o sile dotyku w przypadku łagodzenia stresu. Mocne przytulenie i otarcie łez dziecka wyzwoli w jego organizmie hormony szczęścia odpowiedzialne za łagodzenie objawów somatycznych. Badania dowodzą, że jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na tworzenie głębokich więzi i budowania poczucia zaufania. To zaś przekłada się bezpośrednio na odpowiednie przygotowanie w trudnej sytuacji, jaką jest zmiana szkoły.