Type to search

Legalna praca dla Polaków w Holandii – tylko z polskim biurem!

Czasy, kiedy Polacy decydowali się na wyjazdy za granicę do pracy „na czarno”, czyli bez jakiejkolwiek umowy z pracodawcą czy pośrednikiem, dawno już minęły. Na przestrzeni lat polscy pracownicy zauważyli i docenili zalety płynące z legalnego zatrudnienia, również za granicą. Ale chęć podjęcia legalnej pracy to jedno, a możliwość jej znalezienia to już druga strona medalu. Nie zawsze bowiem jest to tak łatwe, jak by się mogło wydawać. Istnieje sprawdzony i pewny sposób na znalezienie legalnego zatrudnienia. Sposobem tym jest skorzystanie z usług biura pośrednictwa pracy.

Zalety legalnej pracy w Holandii

Jeszcze dekadę temu wyjazdy za granicę do pracy „na czarno” były równie popularne, lub może nawet popularniejsze, niż wyjazdy do legalnej pracy na kontrakcie. Ostatnie lata przyniosły w tej kwestii bardzo dużo zmian. Legalna praca w Holandii, podobnie jak w Polsce, niesie za sobą szereg korzyści. Przekonuje się o tym coraz więcej osób i dzięki temu obecnie odsetek nielegalnie zatrudnionych Polaków w Holandii jest znikomy. Można podejrzewać, że wpływ na taki stan rzeczy miał również rozwój biur pośrednictwa pracy w Polsce oraz podniesienie standardu świadczonych przez nie usług. Zalet legalnej pracy jest wiele. Przede wszystkim należy pamiętać, że podpisując umowę o pracę lub jakikolwiek kontrakt z pracodawcą, pracownik otrzymuje gwarancję wypłaty wynagrodzenia. Bez umowy pracownik musi mieć jedynie nadzieję na uczciwość pracodawcy. Natomiast posiadając umowę dotyczącą legalnej pracy, także w Holandii, pracownik zobowiązuje się wykonać określoną pracę, natomiast pracodawca ma obowiązek za tę pracę zapłacić. Wysokość wynagrodzenia powinna być zawarta w umowie. Taki dokument jest także dla pracownika podstawą do walki o swoje prawa w sądzie pracy. Ponadto legalnie zatrudniony pracownik zostaje objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Oznacza to, że w razie wypadku czy nawet zwykłej choroby lub przeziębienia może on skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Kolejną zaletą podjęcia legalnej pracy jest kwestia, o której młodzi pracownicy myślą niebywale rzadko. Chodzi tu mianowicie o emeryturę. Choć na początku swojej drogi zawodowej emerytura wydaje nam się niemożliwie odległą perspektywą, to jest ona jak najbardziej realna. Kiedy pracujemy legalnie, z naszego wynagrodzenia odprowadzane są składki emerytalne, które w przyszłości zapewnią nam byt. Dodatkowo w Holandii funkcjonuje tak zwana emerytura AOW. Jest to świadczenie, którego wysokość zależy od przepracowanych lat. W konsekwencji kilkuletni kontrakt w Holandii zaowocuje dodatkiem do polskiej emerytury w postaci świadczenia z Holandii.

Poszukiwanie legalnego zatrudnienia z biurem pośrednictwa pracy

Widać wyraźnie, że zalet legalnej pracy jest bardzo wiele. Jest ich zdecydowanie więcej niż pracownik mógłby zyskać, podejmując pracę bez umowy. Ale jak znaleźć takie zatrudnienie? Odpowiedzią na tak postawione pytanie są usługi biura pośrednictwa pracy. Pracownicy biur pośrednictwa pracy są odpowiedzialni za przeprowadzenie wstępnej rekrutacji na stanowiska oferowane przez zagranicznych pracodawców. Praca oferowana przez biura pośrednictwa pracy daje gwarancję legalnego zatrudnienia. Kandydat do pracy może liczyć na fachową pomoc oraz podpisanie umowy w języku polskim, co jest zgodne z zapisami kodeksu pracy, ponieważ umowa podpisywana przez pracownika musi być sporządzona w zrozumiałym dla niego języku. Skorzystanie z usług biura pośrednictwa pracy to również inne korzyści. Biura te najczęściej oferują także możliwość znalezienia zakwaterowania za granicą w atrakcyjnej cenie, a dodatkowo organizację transportu. Ponadto częstą praktyką biur pośrednictwa pracy jest zapewnianie pracownikom dwujęzycznego opiekuna już na miejscu pracy. Opiekun taki ułatwia komunikację zatrudnionych z pracodawcą, a także w razie potrzeby służy pracownikom pomocą w urzędach czy przychodniach. Tak więc oferta biur pośrednictwa pracy to znacznie więcej niż tylko legalne zatrudnienie. Warto skorzystać z tego pakietu dobrodziejstw.

Źródło: Beyond Resources – oferty pracy w Holandii