Type to search

Prawidłowa dieta dla seniora – zasady

Właściwie zaplanowany jadłospis pozwala na zachowanie świetnego samopoczucia oraz dobrego zdrowia osób w każdym wieku. Dobrze skomponowana dieta dla seniora nie tylko pokryje zapotrzebowanie energetyczne organizmu, ale też przyczyni się do opóźnienia naturalnego procesu starzenia i zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych. Bywa jednak tak, że wraz z upływem czasu pojawiają się trudności w spożywaniu pełnowartościowych posiłków, a opieka nad starszymi sprawia niemało kłopotów. Jak powinna wyglądać dieta dla seniora? Poznaj kilka podstawowych zasad!

Odpowiednie nawodnienie

Odpowiednie nawodnienie u osób starszych to podstawa diety. Ryzyko odwodnienia seniorów jest bowiem znacznie wyższe niż w przypadku osób młodszych. Może być ono spowodowane zmniejszonym pragnieniem lub działaniami niepożądanymi przyjmowanych leków. Z wiekiem maleje także zdolność naszego organizmu do oszczędzania wody. Mimo tego, że nie odczuwamy wówczas pragnienia, nie oznacza to, że nie potrzebujemy nawodnienia. Najlepszym sposobem na sprawdzenie odwodnienia jest obserwacja moczu. Ten bowiem powinien być jasnożółty, prawie przezroczysty. Jeżeli będzie on ciemny i mętny, może wskazywać to na odwodnienie.

Seniorzy powinni pić 2-3 litry płynów dziennie. Mówimy tu nie tylko o wodzie, ale także herbatach, zupach, koktajlach oraz bulionach.

Witaminy i minerały – co powinno znaleźć się w diecie seniora?

Dieta każdego seniora powinna być ułożona w taki sposób, aby dostarczać odpowiednich ilości witamin oraz składników mineralnych.

  • Witamina A. Codzienne dostarczanie witaminy A mieści się w granicach 2000-2500 IU. Znajdziemy ją w wątróbce, rybach czy produktach mlecznych.
  • Witamina B12. Zapotrzebowanie tej witaminy to 2,4 μg, Niedobór witaminy B12 może powodować zmęczenie, utratę równowagi, zmniejszoną sprawność umysłową czy zawroty głowy. Znajdziemy ją w mięsie, produktach mlecznych, jajkach, rybach czy drobiu.
  • Witamina D. Ze względu na to, że wraz z wiekiem, spada zdolność organizmu do syntezy witaminy D, zalecane jest jej odpowiednie suplementowanie.
  • Witamina C i E, karotenoidy. Są one niezwykle ważne dla utrzymania zdrowych tkanek. Witaminę E znajdziemy w nasionach czy orzechach, a witaminę C w różnych owocach i warzywach. Karotenoidy z kolei w żółtych, pomarańczowych oraz ciemnozielonych warzywach.
  • Wapń, żelazo, cynk, potas, magnez.

Białko, zdrowe tłuszcze oraz błonnik

Białko, zdrowe tłuszcze oraz błonnik to również istotna kwestia w diecie seniora. Dzienne zapotrzebowanie pierwszego z nich to 1-1,2 g na kilogram masy ciała. Znajdziemy je w drobiu, rybach, jajkach czy roślinach strączkowych. Zdrowe tłuszcze należy jeść z kolei dwa razy w tygodniu. Pojawiają się one w rybach, nasionach lnu, orzechach włoskich czy oleju rzepakowym.

Dzienne zapotrzebowanie błonnika to około 25 gram. Żywność bogata w błonnik to pełnoziarnisty makaron oraz chleb, brązowy ryż, orzechy, pełnoziarniste płatki zbożowe, warzywa i owoce.

A co jeżeli nie radzimy sobie z dietą naszego seniora? Jeżeli spróbowaliśmy już wszystkiego, a osoba starsza nadal nie chce jeść, odpowiednim krokiem może być prywatny dom opieki, który codziennie dostarcza zbilansowanych posiłków dla każdego podopiecznego. W takim miejscu będziemy mieli pewność, że osoba dla nas ważna jest pod należytą opieką.