Type to search

Stymulator kwitnienia – jaki kupić? Jak go stosować?

Stymulatory kwitnienia są substancjami chemicznymi, które przyspieszają rozwój rośliny, w bezpośredni sposób doprowadzając do jej szybkiego kwitnienia. Specyfik ten jest bardzo popularny ze względu na szybkie i potwierdzone działanie. Wraz z nadejściem wiosny, sklepy ogrodnicze prześcigają się w ofercie stymulatorów. Czym kierować się przy zakupie? Czego należy unikać?

Jak dokonać właściwego wyboru?

Ten specjalny nawóz stymuluje rozwój mikroorganizmów w podłożu, co skutkuje szybszą absorpcją i przyspieszonym transportem substancji odżywczych. Z tego względu, rośliny szybciej zawiązują pędy, a tym samym gwałtowniej następuje sam proces kwitnienia. Jak widać, stymulator kwitnienia jest bardzo przydatnym specyfikiem, który w znaczącym stopniu przyspieszy czas oczekiwania na kwiaty i owoce.

Stymulatory kwitnienia są dobierane pod kątem specyfiki danej rośliny. Inny środek będzie przeznaczony dla odmian roślin krótkiego cyklu, inny natomiast do roślin cyklu długiego. Podczas wyboru środka należy przede wszystkim dokładnie przeczytać skład wyszczególniony na opakowaniu. Ważne jest, aby składał się on z organicznych elementów substancji odżywczych i nie był szkodliwy dla podłoża.

Zwróćmy uwagę także na to, czy na opakowaniu znajduje się informacja o dodatkowym nawożeniu. Część stymulatorów posiada polecany nawóz, przeważnie pochodzący z oferty jednego producenta. Zastosowanie odpowiednich odczynników chemicznych powoduje, że stymulator może nie zadziałać z innym nawozem. Z tej przyczyny należy wybierać produkty uniwersalne, które współgrają z innymi substancjami ogrodniczymi.

Ważną rzeczą jest także sposób podania stymulatora. Producenci oferują wiele form stymulatorów. Na półkach znajdziemy: środki o podaniu dolistnym, tabletki, rozpuszczalne w wodzie granulki bądź klasyczne roztwory. Najskuteczniejszym stymulatorem jest stężony roztwór, który należy rozcieńczyć wodą.

Jak efektywnie stosować stymulator kwitnienia?

Rośliny często nie kwitną z powodu braku odpowiedniej ilości CO2 w powietrzu, na co mają wpływ przede wszystkim źle wentylowane pomieszczenia. Stymulator kwitnienia doprowadza dwutlenek węgla bezpośrednio do korzeni, przez co kwitnienie ulega zdecydowanemu przyspieszeniu. Pamiętajmy, że nie należy podawać stymulatora na chwilę przed nastaniem ciemności, ponieważ dodatkowa aplikacja wcale nie przyspieszy procesu fotosyntezy. Zbyt duża dawka lub zbyt mała nie zrobi żadnej różnicy w tempie kwitnienia, z tego powodu należy trzymać się zaleceń podanych na opakowaniu, gdyż opisy producentów często nieznacznie się różnią.

Podsumowanie

Stymulatory kwitnienia poprzez swoje niezastąpione działanie, cieszą się coraz większą popularnością wśród ogrodników oraz amatorów upraw. Wokół tej substancji powstało jednak sporo mitów, które, po dłuższym czasie, okazały się zupełnie nieprawdziwe.

Należy przede wszystkim obalić mit, że stymulator kwitnienia nadaje się wyłącznie do upraw przemysłowych, przeznaczonych na zysk, a stosowanie go ma zły wpływ na późniejszy rozwój roślin i może być niebezpieczne dla zdrowia. Nie jest to prawdą, ponieważ decydując się na organiczny środek nie zaszkodzimy ani roślinie ani sobie. Ponadto, stymulator jest substancją powszechnie używaną w małych gospodarstwach, ogrodach oraz na działkach. Każda firma bada daną substancję przed wprowadzeniem jej na rynek, a więc musi być ona całkowicie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego.

źródło: growtent.pl – growbox