Type to search

Szlachetna prostota, czyli jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim

Zasadniczo wszyscy lubimy minimalistyczne wnętrza i coraz częściej na pierwszym miejscu stawiamy funkcjonalność. Nic więc dziwnego, że białe ściany, naturalne tkaniny, wyraziste dodatki, drewniane podłogi czy proste formy zadomowiły się na dobre w wielu polskich domach i mieszkaniach. Czym zatem charakteryzuje się styl skandynawski? Na co zwrócić uwagę podczas projektowania i urządzanie wnętrza w tym stylu?

Styl skandynawski – hołd dla minimalizmu i naturalności

Styl skandynawski przywędrował do nas z surowej i zimnej Europy Północnej. Jego głównym założeniem jest funkcjonalność, prostota oraz minimalizm. Styl ten sprawdza się zarówno na większych przestrzeniach, jak również w niewielkich mieszkaniach.

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są jasne, a dominującym kolorem jest biel, która optycznie je powiększa i jest neutralną bazą dla mebli, tekstyliów czy dekoracji. Zazwyczaj towarzyszą jej odcienie beżu i szarości przełamane intensywnie kolorowymi dodatkami. Zamiłowanie do minimalizmu nie przyjmuje w tym przypadku formy ascezy – wnętrza w stylu skandynawskim posiadają na tyle mebli i dodatków, by całość była w pełni funkcjonalna i spójna. Bardzo ważne jest wykorzystywanie ekologicznych materiałów naturalnego pochodzenia. Z tego powodu w skandynawskich wnętrzach można spotkać elementy wykonane z drewna, szkła oraz kamienia. Dopełnieniem tego typu aranżacji są naturalne tekstylia – wełniane pledy i narzuty, lniane zasłony czy płócienne poduszki. Żaden dodatek nie jest zatem przypadkowy, a całość tworzy spójne, przytulne wnętrze.

Eklektyzm to kolejna z cech stylu Północnej Europy. Widać go głównie w dodatkach oraz oświetleniu. Proste, papierowe lub metalowe lampy w stylu skandynawskim współgrają z lampami stojącymi wyposażonymi w materiałowy retro klosz. W tego typu przestrzeniach bardzo często zestawiane są meble o bardzo nowoczesnych formach i antyki (najczęściej białe lub w kolorze naturalnego drewna). Doskonale kontrastują z nimi wzorzyste dodatki o wyrazistych barwach, takie jak dywany, poduszki, ramki na zdjęcia czy wazony. Elementy te skupiają na sobie uwagę i ożywiają całą aranżację.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jeżeli planujesz urządzenie swojego wnętrza w stylu skandynawskim, przede wszystkim powinieneś skupić się na funkcjonalności danego rozwiązania.

Salon to miejsce przyjmowania gości, dlatego w tym przypadku niezbędny jest stolik, sofa i fotele. W celu zapewnienia w pomieszczeniu odpowiedniej ilości światła koniecznie zdecyduj się na lampy w stylu skandynawskim wykonane z papieru, tkaniny, metalu, wikliny czy szkła. Również w tym przypadku pierwsze skrzypce odgrywa funkcjonalność, dlatego wybierz lampę o prostym designie, która zapewnia odpowiednią ilość światła. Ważne jest to, aby pomimo obecności podstawowych sprzętów, mebli i dodatków, salon sprawiał wrażenie przestronnego.

W sypialni znajdź miejsce na łóżko z wygodnym materacem i z drewnianymi nóżkami, które idealnie wpisuje się w założenia stylu skandynawskiego. Drewniana toaletka czy komoda prawdopodobnie będzie dobrze komponować się z pastelowymi ścianami i jasną podłogą. Całość dopełnią dodatki w postaci wełnianych koców czy jedwabnych pledów.

Jadalnia będzie odpowiednim miejscem na wyeksponowanie dużego, litego, drewnianego stołu i krzeseł o ciekawym designie. Dekorację tego typu pomieszczenia mogą stanowić skromne misy i wazy oraz oryginalna zastawa stołowa.

Styl skandynawski – dla kogo?

Styl skandynawski to umiłowanie naturalności, funkcjonalności, prostoty i minimalizmu. Gwarantuje on stworzenie przestrzeni, w której można odpocząć, poczuć ład i wewnętrzny spokój. To również styl dla tych, którzy cenią sobie solidne wykonanie i ekologiczne rozwiązania. W tego typu wnętrzach odnajdą się przede wszystkim osoby lubiące przestrzeń, jasną kolorystykę i uporządkowanie.

Źródło: hurtelektryczny.pl – osprzęt elektryczny