Type to search

Uczulenie na lateks – jak je rozpoznać?

Uczulenie na lateks wynikające ze stosowania prezerwatyw występuje stosunkowo rzadko, może jednak stanowić poważny problem dla par, które nie mogą lub nie chcą stosować innych metod antykoncepcji, np. hormonalnych. Uczulenie na lateks może wywoływać swędzenie i pieczenie warg sromowych u kobiet, a u mężczyzn powodować świąd i wysypkę na penisie. Tego typu reakcja całkowicie wyklucza możliwość stosowania prezerwatyw wykonanych z lateksu, jednak prostym rozwiązaniem mogą być prezerwatywy produkowane z poliizoprenu – Unimil Skyn.

Prezerwatywy lateksowe

Prezerwatywy należą do najczęściej stosowanych metod antykoncepcji i poza zapobieganiem ciąży chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy mogą być wykonane z lateksu, silikonu bądź – tak jak Unimil Skin – poliizoprenu. Najczęściej jednak prezerwatywy produkuje się z lateksu, czyli naturalnego produktu pozyskiwanego z drzewa Hevea brasiliensis, który jako roztwór kauczuku służy również do wytwarzania opon, uszczelek, rękawiczek  chirurgicznych itp. Lateks to mieszanina lipidów, węglowodanów i białek, z czego to właśnie białka odpowiadają za reakcje alergiczne, a samo uczulenie ma charakter natychmiastowy: to znaczy, że objawy nadwrażliwości pojawiają się momentalnie po zatknięciu z alergenem.

Objawy uczulenia na lateks

Lateks uczula przeważnie miejscowo, a reakcja alergiczna obejmuje obszar, który miał bezpośredni kontakt z alergenem. W przypadku prezerwatyw objawy uczulenia uwidaczniają się natychmiastowo. U kobiet będzie to dokuczliwie swędzenie i pieczenie w okolicach warg sromowych, z kolei u mężczyzn może pojawić się wysypka na penisie. Faktem jest, że lateks uczula nie tylko w okolicach narządów płciowych, ale również przy każdorazowym kontakcie ze skórą. Jeżeli więc para ma wątpliwości, czy pojawiające się objawy są spowodowane używaniem lateksowych prezerwatyw, a nie, np. infekcją weneryczną bądź innym stanem zapalnym – należy wykonać próbę, tzn. umieścić prezerwatywę na powierzchni skóry i obserwować czy pojawiają się podobne symptomy.

Co robić gdy lateks uczula?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie lub swojego partnera/partnerki objawy wskazujące na uczulenie, należy jak najszybciej zdjąć prezerwatywę i przemyć obficie okolice intymne czystą wodą. Dolegliwości, które mają charakter miejscowy najczęściej ustępują same, jeżeli jednak pomimo usunięcia alergenu objawy się nie wycofują, to warto skonsultować problem z lekarzem.

Alternatywa dla lateksu

Oczywistym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem przy reakcjach alergicznych na lateks jest całkowita rezygnacja z tradycyjnych kondomów. Obecnie rynek oferuje szereg prezerwatyw wykonanych ze składników hypoalergicznych, np. silikonu lub poliuretanów. Są one droższe od swoich lateksowych zamienników, ale wolne od naturalnego kauczuku, dzięki czemu eliminują silne reakcje alergiczne.

Prezerwatywy bez lateksu Unimil Skyn są delikatne, wygodne i znacznie cieńsze od klasycznych kondomów, dzięki czemu potęgują doznania seksualne.  Producenci prezerwatyw wolnych od kauczuku gwarantują ogromną różnorodność (np. ultracienkie, smakowe, prążkowane, z wypustkami czy z dodatkiem lubrykantu), a przy tym uwalniają od przykrych reakcji alergicznych, co pozwala w pełni cieszyć się współżyciem seksualnym.