Type to search

Użytkowanie i pielęgnacja mat wejściowych

Każdy z nas pragnie, aby zaproszeni przez nas goście podziwiali wystrój naszego domu czy mieszkania. Niestety, jednak najpiękniejsze wnętrza nie wzbudzą zachwytu znajomych, jeśli będzie panował w nich bałagan i chaos. Dlatego, gdy tylko szykują się odwiedziny, staramy się, aby w domu było jak najczyściej – przecieramy kurze, odkurzamy dywany i wyciągamy najlepszą zastawę stołową. Mówi się jednak, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Z tego względu powinniśmy zastanowić się na tym, co nasi goście widzą, gdy czekają przed wejściem do naszego domu, bezpośrednio przed drzwiami. Mata wejściowa, bo o niej mowa, wydaje się bardzo praktycznym elementem wystroju, ale jej funkcja ozdobna jest raczej drugorzędna. Tymczasem to prawdopodobnie jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwrócą uwagę nasi goście. Warto więc zadbać o to, by była czysta, estetyczna i niezniszczona.

Do czego służą maty wejściowe?

Najważniejszą funkcją maty wejściowej jest ochrona pomieszczeń przed przedostawaniem się kurzu, piasku, a w okresie zimowym także śniegu do wnętrza. Kultura wymaga, aby oczyścić z jej pomocą obuwie przed wejściem do jakiegokolwiek budynku. Zastosowanie to sprawia, że mata czy też wycieraczka wejściowa jest ciągle narażone na nowe zabrudzenia, co wiąże się z koniecznością jej regularnego czyszczenia. Najłatwiejszym sposobem, który można stosować na co dzień, jest wytrzepywanie maty, podobnie jak robi się to w przypadku klasycznego dywanu.

Czysta mata wejściowa – domowe sposoby

Oczywiście samo wytrzepywanie maty wejściowej nie wystarczy, by była ona czysta. Raz na jakiś czas należy wyprać matę z użyciem wody i detergentu. Można do tego wykorzystać środki czyszczące, które mamy w swoim domu – może posłużyć do tego płyn uniwersalny do różnego rodzaju powierzchni, proszek do prania dywanów lub nawet płyn do mycia naczyń. Osoby, które posiadają wąż ogrodowy, mogą wykorzystać go w celu ułatwienia sobie tego zadania. Dostęp do bieżącej wody przyda się, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z mocno zabrudzoną matą wejściową. Do czyszczenia przyda się również gąbka lub szczotka. Warto jednak pamiętać, że ręczne pranie mat wejściowych jest pracochłonne.

Niektórzy w celu oczyszczenia i odświeżenia maty wejściowej stosują specjalne odkurzacze piorące. Jest to bardzo skuteczna metoda, która pozwala usunąć większość zanieczyszczeń, pozostawiając powierzchnię niezniszczoną i estetyczną. Część osób decyduje się również na pranie mat wejściowych w pralce. Jest jednak pewne ograniczenie – mata musi być raczej niewielka, by zmieścić się do bębna pralki.

Sprawdzona metoda

Nie każdy ma jednak warunki, aby przeprowadzić czyszczenie maty wejściowej samodzielnie. Dla takich osób można polecić serwis mat wejściowych, w którym dostępna jest opcja odświeżania i prania mat. Jest to najbardziej skuteczna metoda, ponieważ wykorzystywane są w niej specjalistyczne środki i profesjonalne urządzenia czyszczące. Cała procedura przeprowadzana jest pod okiem wykwalifikowanego personelu, co daje gwarancję na to, że mata nie ulegnie zniszczeniu podczas oczyszczania. Efekt po profesjonalnym czyszczeniu mat jest widoczny od razu i utrzymuje się przez długi czas.

Jak często należy czyścić matę?

Pranie maty wejściowej to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od tego, ile osób wchodzi i wychodzi z naszego mieszkania lub domu, oraz jak często mata narażona jest na kontakt z brudem. Ponadto ważne jest również to, w jakim otoczeniu mieszkamy – jakie panują warunki pogodowe, czy w pobliżu naszej posesji jest dużo piasku lub błota. Decyzję podejmujemy zazwyczaj na podstawie oględzin – na pewno należy oddać do czyszczenia matę, która wygląda mało estetycznie i nie spełnia swojej funkcji przez dużą ilość zabrudzeń, którą zdążyła już zebrać.

Choć mata wejściowa może wydawać się niepozornym szczegółem w wystroju całego domu, warto mieć na uwadze, że to właśnie ją goście zobaczą jako pierwszą w oczekiwaniu na otwarcie drzwi wejściowych. Dlatego, jeśli chcemy być postrzegani jako osoby dbające o czystość i porządek, powinniśmy regularnie czyścić matę wejściową – najlepiej z pomocą profesjonalistów pracujących w serwisie mat wejściowych.