Type to search

Wakacje w czasie pandemii – trudny czas dla sezonowych kelnerów?

Pandemia niewątpliwie pokrzyżowała plany większości naszego społeczeństwa. Na kilka miesięcy musieliśmy odłożyć dalekie podróże, a podczas tych krajowych zachować szczególną ostrożność. Skutki pandemii uderzyły również w osoby, które w czasie wakacji podejmują różnego rodzaju prace sezonowe. Sezonowi pracownicy hoteli, animatorzy czy kelnerzy – to właśnie oni najbardziej odczuwają ograniczone możliwości zarabiania podczas tegorocznych miesięcy letnich. Jak zatem wygląda sytuacja pracowników restauracji?

Na czym polega praca sezonowa kelnera?

Lato to przede wszystkim sezon ślubny. Wiele restauracji decyduje się w tym czasie na zatrudnienie dodatkowych osób do pomocy, aby zapewnić sprawną obsługę wszystkich imprez. Aby dostać się do takiej pracy trzeba znać podstawowe zasady kelnerstwa i mieć sporą ilość czasu, zwłaszcza w weekendy. Dlaczego? To właśnie wtedy odbywa się najwięcej imprez, które trwają po kilkanaście godzin i wymagają nieustannego doglądania sali.

Drugim rodzajem pracy sezonowej dla kelnera jest praca w knajpkach lub restauracjach znajdujących się w miejscowościach typowo turystycznych. Jak łatwo się domyślić, oferty najczęściej pojawiają się nad morzem lub w górach. W czasie wakacji pojawiają się także większe możliwości w większych miastach z atrakcjami turystycznymi. Aby przebrnąć przez rekrutację, warto mieć w zanadrzu dodatkowe umiejętności, które możemy zdobyć udając się np. na kurs kelnerski.

Czy w czasie pandemii kelnerzy sezonowi mogą zarabiać?

Na chwilę obecną jest to jak najbardziej możliwe. Duże wątpliwości pojawiły się w momencie, kiedy zakazano organizowania przyjęć a restauracje i bary zostały zamknięte. Czas ten był szczególnie trudny dla branży gastronomicznej. Zapobiegliwi mogli go jednak wykorzystać na doszkalanie się w tym zakresie zapisując się na kurs kelnerski.

Obecnie większość restauracji, zwłaszcza tych znajdujących się w kurortach turystycznych działa prawie normalnie a na drzwiach wielu z nich można znaleźć ogłoszenia dotyczące poszukiwania pracowników sezonowych na czas wakacji. Jeśli zatem znamy podstawowe zasady kelnerstwa, w czasie pandemii jak najbardziej możemy podjąć pracę w tej branży.

Czy praca kelnera podczas pandemii jest bezpieczna?

W tym czasie należy przestrzegać zasad, dzięki którym praca będzie bezpieczniejsza nie tylko dla kelnera, ale również dla klientów restauracji. Podstawowym wymogiem jest zasłanianie ust i nosa.W tym celu można użyć maseczki, jednak w przypadku kelnerów lepszym rozwiązaniem mogą okazać się przyłbice – łatwiej w nich oddychać i łatwiej je zdezynfekować. Musimy również pamiętać, że podstawowe zasady kelnerstwa w tym czasie obejmują częstą dezynfekcję rąk przy użyciu mydła z wodą lub specjalistycznych preparatów. Dezynfekcja odnosi się również do stolików, które powinny być odkażane po każdym kliencie. Dzięki przestrzeganiu tych podstawowych zasad, praca z pewnością nie będzie łatwiejsza, ale za to bezpieczna.

Czas wakacji to dla niektórych niepowtarzalna okazja na zarobienie większych pieniędzy, pracując np. jako kelner sezonowy. W tym roku jednak wszyscy pracownicy branży gastronomicznej mają nieco utrudnione zadanie. Ryzyko zakażenia, konieczność rygorystycznego przestrzegania przepisów czy chociażby nakaz zasłaniania ust i nosa mogą skutecznie zniechęcić do podjęcia tego rodzaju pracy. Z drugiej jednak strony, gastronomia jest działem gospodarki, w którym zapotrzebowanie na pracowników jest stałe a osoby z doświadczeniem lub takie, które ukończyły kurs kelnerski są zawsze mile widziane, co w obecnych czasach niejednokrotnie wiąże się również z wyższymi zarobkami.

źródło: msbis.com – miksologia