Type to search

Holowanie na lawecie – fakty i mity

Na drodze może dość do różnych sytuacji. Zdarzyć może się kolizja lub awaria samochodu. W takich sytuacjach dalsza jazda autem staje się niemożliwa. Potrzeba jest wówczas pomoc i odholowanie samochodu. Warto zatem wiedzieć, kiedy i w jakich sytuacjach jest to możliwe, a kiedy zabronione.

Mit: Każdy samochód może być holowany

Powszechna jest opinia, że każde auto może być holowane. Jest to jednak mit. Zanim auto będzie holowane konieczne jest bowiem jego odpowiednie przygotowanie. Należy także pamiętać o tym, aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Przede wszystkim auto holujące musi być cięższe od samochodu, który ma być holowany. W innym przypadku odholowanie auta może być niemożliwe lub po prostu niebezpieczne. Ważny jest także stan techniczny auta, które ma być holowane. Samochód musi mieć sprawy układ kierowniczy i hamulcowy oraz światła. W przeciwnym razie transport auta możliwy będzie tylko na lawecie.

Mit: Stan auta nie ma znaczenia w zakresie holowania

Inny mit, jaki często krąży wśród kierowców mówi o tym, że stan techniczny samochodu czy awaria jakiej uległ, nie mają wpływu na to, czy auto może być holowane. To jednak nie prawda. Najczęstszą przyczyną wezwania pomocy drogowej i holowania auta jest kolizja drogowa. Holowanie jest jednak możliwe tylko w przypadku, kiedy uszkodzone są jedynie elementy blacharskie. Jeśli jednak z auta wyciekają płyny, których nie można powstrzymać, możliwy jest wyłącznie transport na lawecie. Inne częste przyczyny holowania auta to zerwanie paska wieloklinowego, uszkodzenie cewki zapłonowej, zatarcie silnika, a także zatankowanie niewłaściwego paliwa.

Mit: auto bez OC może być holowane

Jak już wspomniano, aby możliwe było holowanie auta musi ono posiadać sprawy układ kierowniczy, hamulcowy oraz działać muszą światła. Oczywiście konieczne jest, aby oba samochody, holujący i holowany, posiadały ważne ubezpieczenie OC. Bywają bowiem sytuacje kiedy na parkingu od długiego już czasu stoi porzucone i niszczejące auto. Jeśli odpowiednie służby nie mają pewności czy auto ma ważną polisę OC wówczas pomoc drogowa nie może takiego samochodu holować. Konieczna będzie zatem laweta.

Fakt: skrzynia biegów ma wpływ na możliwość holowania auta

Nie powinno się holować aut z automatyczną skrzynią biegów. Zwłaszcza jeśli uszkodzona jest pompa oleju. W takim przypadku może dojść do uszkodzenia skrzyni biegów podczas holowania. Lepszym rozwiązaniem będzie laweta. Podobnie jest w przypadku aut elektrycznych i hybrydowych. Holować nie powinno się także aut z zawieszeniem pneumatycznym lub hydropneumatycznym, w których doszło do awarii silnika. Oczywiście pamiętać należy o tym, że przepisy ruchu drogowego zabraniają na holowanie samochodu na autostradzie – niezależnie od rodzaju uszkodzenia auta.

Fakt: do holowania potrzebne są odpowiednie narzędzia

Do holowania auta nie wystarczy zwykły sznur. Przede wszystkim potrzebna będzie wytrzymała, biało-czerwona linka holownicza o długości od 4 do 6 metrów, dopasowana do holowanego auta. Niezbędny będzie także trójkąt ostrzegawczy. W niektórych sytuacja przydatny może okazać się także sztywny hol o długości 3 metrów.

Mit: do holowania wystarczy hak holowniczy

W tym przypadku w pierwszej kolejności należy prawidłowo zamontować linkę holowniczą. Służy do tego ucho holownicze, które stanowi podstawowe wyposażenie większości aut. Jeśli auto nie posiada takiego elementu, konieczny będzie jego montaż. W aucie holującym linka także musi być zamontowana do ucha holowniczego. Linki nie można natomiast montować do haka holowniczego, służącego przykładowo do podłączenia przyczepy, a nie do holowania uszkodzonego samochodu. Na tylnej szybkie samochodu holowanego powinien zostać umieszczony trójkąt ostrzegawczy. W obu autach włączone muszą być światła mijania. Nie należy natomiast wykorzystywać w tym celu świateł awaryjnych.

Podczas podróży zawsze może dojść do awarii samochodu i konieczności jego holowania lub transportu lawetą. Warto zatem wiedzieć jak robić to prawidłowo, aby holowanie przebiegło bezpiecznie, a także, aby nie narazić się na ewentualny mandat.

Źródło: autoben.pl – autoholowanie Ząbki