Type to search

Automat zmierzchowy, czyli wygoda i oszczędność

Jedną z cech towarów, które chętnie kupujemy, jest wygoda ich użytkowania i praktyczność. Przeglądamy oferty sklepów stacjonarnych lub internetowych, by znaleźć coś, co ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Prym wiodą tutaj wszelkie urządzenia elektryczne, które automatyzują pracę. Przykładem może być tutaj automat zmierzchowy. Na czym polega jego działanie?

Czym jest automat zmierzchowy?

Automat zmierzchowy to urządzenie, które daje nam możliwość automatycznego sterowania światłem. W jaki sposób? Wszystko odbywa się na podstawie pomiaru natężenia światła dziennego. Gdy światło dzienne zachodzi, wówczas automat zmierzchowy automatycznie włącza się. Wyłączenie następuje oczywiście po wschodzie słońca.

Automat zmierzchowy to najczęściej moduł sterujący lampami ulic, oświetleniem różnych placów czy witryn sklepowych. Może jednak okazać się również pomocy w oświetleniu ścieżki prowadzącej do domu czy też ogrodu. W zależności od zapotrzebowania może znaleźć szerokie zastosowanie.

Czy automat zmierzchowy zawsze działa poprawnie?

Automaty zmierzchowe są wyposażone w układ opóźniający załączenie i wyłączenie. Dzięki temu np. w trakcie burzy, gdy pojawiają się wyładowania atmosferyczne, automat się nie włącza, choć nagle pojawia się źródło światła. Urządzenie to posiada także potencjometr, dzięki któremu można regulować jego czułość.

Rodzaje automatów zmierzchowych

Automaty zmierzchowe możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich jest automat zmierzchowy z czujnikiem. Dzięki niemu, gdy poziom światła dziennego spadnie poniżej określonego poziomu, światło sztuczne zostanie włączone.

Innym rodzajem jest automat zmierzchowy z sondą. W takim urządzeniu aparat, który ma reagować na natężenie promieni słonecznych, jest w specjalnej zewnętrznej puszce, która jest nazywana sondą.

Jest również trzeci rodzaj urządzenia, a mianowicie automat zmierzchowy z zegarem. Za pomocą zegara ustala się tzw. czas udostępniania. Jest to pora, o której następuje dokładny pomiar natężenia światła. Jeśli poziom światła jest zbyt niski, wówczas zostaje ono włączone. Wyłącza się je natomiast wtedy, gdy osiągnięty jest górny poziom natężenia światła lub mija czas udostępniania.

Automaty zmierzchowe możemy również podzielić ze względu na miejsce montażu. Tutaj z kolei wyróżniamy: automat zmierzchowy na szynę i do puszki.

Oczywiście automatów zmierzchowych na rynku jest wiele. Każdy z nich ma inny zakres działania, zasilanie, różnią się też parametrami. Niektóre z nich mają inne funkcje związane z opóźnianiem włączania i wyłączania. Urządzenia te funkcjonują prawidłowo w różnych warunkach atmosferycznych, choć najbardziej pożądana jest -25 do +50°C.

Stopień zaawansowania i dodatkowych funkcji ma oczywiście przełożenie również na cenę konkretnego urządzenia. Najtańsze automaty zmierzchowe kupimy już za około 50 złotych Najdroższe mogą kosztować natomiast nawet 200 złotych. Warto zdecydować się na wybór takiego automatu, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Automat zmierzchowy reaguje na źródła światła naturalnego. Należy zatem pamiętać o tym, by umieścić go w miejscu, w którym będzie miał do niego dostęp. Zamontowanie takiego automatu służy przede wszystkim zaoszczędzeniu energii, a tym samym przekłada się również na ochronę środowiska.

Wszelkie urządzenia automatyzujące pracę pozwalają ich użytkownikom zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas. Dzięki zamontowaniu automatu zmierzchowego możemy mieć pewność, że światło będzie włączone tylko wtedy, kiedy naprawdę będziemy go potrzebować.

Inspirowane: Pollin.pl – bistabilny wyłącznik