W procesie wytwarzania sprężonego powietrza można wykorzystywać różnego rodzaju sprężarki. W przypadku, kiedy szczególnie liczy się czystość skompresowanego gazu najlepiej sprawdzają się sprężarki śrubowe i spiralne. Czym się różnią te rodzaje kompresorów?
Elementem sprężającym powietrze w tym rodzaju kompresora jest zespół dwóch wirników o różnej liczbie i kształcie zębów, które w toku obracania się sprężają gaz. Kompresory śrubowe są nie tylko bardziej wydajne niż sprężarki tłokowe, ale także wszechstronne i bardziej elastyczne w działaniu. Charakteryzują się również dłuższą żywotnością.
W ofercie rynkowej znajdują się zarówno sprężarki śrubowe olejowe, jak i bezolejowe zapewniające najwyższą klasę czystości skompresowanego powietrza. Mogą pracować ze stałą lub zmienną wydajnością. Przeznaczone są do pracy ciągłej. Dostępne są urządzenia o szerokim spektrum mocy, w różnych wymiarach i zastosowaniem różnorodnych napędów.
Dzięki swojej elastyczności są powszechnie stosowane w różnych branżach przemysłu, w tym spożywczej, lotniczej, maszynowej, elektronicznej, petrochemicznej, medycznej, farmaceutycznej i wielu innych sektorach przemysłu.
Wśród zalet należy wyróżnić:
Sprężarki spiralne należą do klasy kompresorów rotacyjnych wyporowych. Ich działanie opiera się na sprężaniu powietrza w ciągle zmniejszającej się przestrzeni. Element sprężający składa się z 2 spirali – jednej nieruchomej zlokalizowanej w obudowie elementu i drugiej poruszającej się ruchem orbitalnym i zasilanej za pomocą silnika. Spirale ułożone są względem siebie z uwzględnieniem fazowego przesunięcia ruchu o 180 st, dzięki czemu tworzą kieszenie powietrzne o zmieniającej się objętości. Takie rozwiązanie techniczne gwarantuje stabilność procesu sprężania. Spiralę wewnętrzną napędza wałek korbowy o niewielkim wykorbieniu.
Zaletą sprężarek spiralnych jest eliminacja nieszczelności do minimum, co sprawia, że są odporne na przecieki. Jednocześnie urządzenia zapewniają płynną cyrkulację powietrza bez pulsacji. Zastosowane rozwiązanie technologiczne powoduje, że kompresory spiralne są nie tylko ciche, ale także nie powodują drgań.
Kompresory spiralne dedykowane są do pracy ciągłej. Co więcej, w związku z budową (niewiele ruchomych elementów) urządzenia charakteryzują się długą żywotnością i niezawodnością. Niewątpliwą zaletą jest ich cicha praca wynikająca z niewielkiej prędkości obrotowej elementu sprężającego. W efekcie sprężarki spiralne mogą być montowane w każdym środowisku roboczym. Kompresory spiralne zapewniają także sprężone powietrze o klasie czystości „0”, ponieważ nie wymagają smarowania olejowego w komorze sprężania. Ich atutem jest również niska wylotowa temperatura skompresowanego gazu, która zazwyczaj jest wyższa jedynie o 10 st. Celsjusza, niż temperatura otoczenia.
Z powodu swoich zalet urządzenia mogą być stosowane w branżach wymagających najwyższej czystości sprężonego powietrza, w tym: medycynie, farmacji, elektronice, laboratoriach, lakiernictwie czy przemyśle spożywczym itp.
Rozważając zakup sprężarki warto zasięgnąć informacji w firmie, która nie tylko sprzedaje szeroką gamę urządzeń, ale także posiada sprawdzony serwis. Doświadczeni serwisanci pomogą wybrać kompresor dostosowany do wymagań procesu produkcyjnego, a w razie zakupu będą przeprowadzać profesjonalny serwis, konserwację, naprawy i remonty sprężarek, dzięki czemu zyskasz urządzenia niezawodne, które zapewnią ciągłość realizowanych prac.
źródło: almig.pl – wynajem sprężarek