Type to search

Jakie są korzyści wykorzystania zraszaczy do nawadniania plantacji?

Zraszacze to forma nawadniania plantacji, która oszczędza wodę i umożliwia efektywne i regularne nawadnianie roślin.

Jak to działa?

System automatycznego nawadniania składa się ze zraszaczy i linii kroplujących połączonych ze sobą rurami oraz odpowiednio zaprogramowanego sterownika. Cała konstrukcja musi być podłączona do ujęcia wody, czyli kranu lub studni z pompą. Głowice zależnie od ich rodzaju pozwalają na rozpylanie wody na dowolnym obszarze i pod ściśle określonym kątem.

Jak wybrać najlepszą metodę zraszania?

Wybór odpowiedniej metody zraszania wymaga analizy czynników takich jak topografia terenu, rodzaj gleby, warunki klimatyczne czy rodzaj roślin uprawnych. Zraszacze mogą być stosowane do nawadniania plantacji niemal w każdym przypadku. Znakomicie sprawdzają w szklarniach, ogrodach, sadach, przydomowych mini plantacjach i rozległych polach uprawnych.

Zalety stosowania zraszaczy

Zraszacze doskonale sprawdzą się na obszarach, w których dostępność wody stanowi poważny problem, gdyż wykorzystują ją w bardzo wydajny sposób. W tym przypadku dystrybucja wody odbywa się jednolicie i bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny. Dzięki równomiernemu rozprowadzeniu wody, roślina ma zapewnioną odpowiednią wilgotność, co może przekładać się na wzrost plonów. System ten sprzyja recyklingowi ścieków, pozwala kontrolować wzrost chwastów oraz proces erozji gleby. Wykorzystanie zraszaczy do nawadniania, nie wymaga wyrównywania gruntów pod uprawy, dlatego sprawdza się również na plantacjach o nieregularnych kształtach.

Zużycie wody można bardzo łatwo kontrolować za pomocą zaworów i odpowiednio zaprogramowanych sterowników. Zastosowanie tego nowoczesnego systemu nawadniania sprzyja także obniżeniu kosztów pracy. Minimalizowane są również wydatki związane z zakupem nawozów, gdyż są one dozowane roślinom w odpowiednich ilościach.

Czy zraszacze do nawadniania plantacji są opłacalne?

Nawadnianie plantacji za pomocą zraszaczy daje możliwość irygacji rośliny bezpośrednio w strefie korzeniowej. Urządzeniami emitującymi mogą być kroplowniki, specjalne dysze, wentylatory, mikrospryskiwacze i rury emitujące. Największy wpływ na decyzję o ich wyborze ma zapotrzebowanie na wodę, wiek i typ roślin oraz ukształtowanie terenu i rodzaj gleby występujący na danym obszarze.

System ten został zaprojektowany przede wszystkim w celu usprawnienia całego procesu nawadniania oraz zapewnienia maksymalnej oszczędności wody i energii. Elementy, z których zbudowany jest układ, zazwyczaj wykonane są z tworzyw konstrukcyjnych o dużej wytrzymałości i odporności chemicznej.

Wykorzystanie zraszaczy do nawadniania plantacji z całą pewnością pozwala więc zaoszczędzić czas i pieniądze oraz pozytywnie wpływa na wygląd naszych upraw.