Type to search

Kiedy wykorzystuje się osuszacze chłodnicze?

Wilgoć to niepożądany stan zarówno w domach czy mieszkaniach, jak i fabrykach. Pleśń czy zagrzybienie to tylko niektóre następstwa jakie za niesie za sobą długotrwałe jej występowanie. To nie tylko nieprzyjemny efekt wizualny, ale przede wszystkim bardzo niezdrowe środowisko, które ma znaczny wpływ na nasze bezpieczeństwo, niezależnie czy mieszkamy, czy też wykonujemy pracę w takich warunkach.

Gdzie powstaje wilgoć?

Wilgoć powstaje z różnych przyczyn, które zazwyczaj wynikają z usterek izolacji lub nieprawidłowego jej wykonania. Występowanie wilgoci najbardziej grozi nam w następujących sytuacjach:

  • Brak/niesprawna wentylacja – wilgoć powstaje w przypadku wszelkich prac związanych pośrednio lub bezpośrednio z wodą, np. gotowanie, mycie podłóg czy pranie. Wilgoć powstała w wyniku tych czynności musi uchodzić na zewnątrz. Jeśli istnieje jakakolwiek usterka w działaniu wentylacji, wilgoć pozostaje w pomieszczeniu, nawarstwia się i w wyniku tego osadza się na ścianach lub podłogach.
  • Usterki hydroizolacji budynku – w takim przypadku zawilgoceniu może ulec piwnica, wskutek nie tylko usterek, ale także podnoszenia się wód gruntowych.
  • Brak ocieplenia budynku – występowanie tzw. przemarzania ścian czyli pojawienie się kropel wody na zimnych ścianach. Brak izolacji daje wilgoci prostą ścieżkę do przenikania w głąb budynku.
  • Dziurawy dach.
  • Niesprawne instalacje wodno-kanalizacyjne.

Każda z tych sytuacji niesie za sobą konieczność naprawy. Często jednak okazuje się, że ich wykonanie znacznie przekracza nasz budżet oraz z pozoru błaha usterka niesie za sobą konieczność modernizacji większej ilości elementów.

W związku z tym powstały urządzenia, które zbierają z otoczenia wodę i zmieniają ją w ciecz, która następnie uchodzi do zbiornika. Jest nim osuszacz chłodniczy. Takie rozwiązanie pomaga pozbyć się wilgoci bez konieczności napraw, których cena będzie zazwyczaj znacznie większa od zakupu wspomnianego wyżej sprzętu.

Jak działa osuszacz powietrza?

To urządzenie znajdzie zastosowanie na dużych powierzchniach. Często jest więc wykorzystywane w fabrykach, magazynach i halach produkcyjnych, gdzie występuje znaczna ilość wilgoci, a więc i wydajność urządzenia musi być wysoka.

Działanie osuszacza chłodniczego:

  1. Wilgotne powietrze wpada do urządzenia, na początku przechodząc przez filtr powietrza.
  2. Przefiltrowane wilgotne powietrze przechodzi przez parownik, który schładzany jest sprężarką.
  3. Woda zawarta w powietrzu ulega skraplaniu do pojemnika znajdującego się na dnie urządzenia.
  4. Wentylator wypycha suche powietrze na zewnątrz.

Osuszacze mogą skroplić około 15-16 litrów wody w ciągu doby, w temperaturze około 30°C. Wysoki poziom wilgoci oraz znaczna temperatura powodują dużą wydajność urządzenia. Dlatego właśnie nie zawsze sprawdzą się w mieszkaniach lub domach, gdzie np. wilgoć nie jest tak uciążliwa i nie ma konieczności zastosowania specjalistycznego sprzętu.

Ile kosztuje osuszacz chłodniczy?

Z racji swojej ceny będzie to raczej rzadko spotykane urządzenie w gospodarstwach domowych. Niemniej jednak najtańsze osuszacze możemy spotkać już za około 2 tys. zł. Tego typu urządzenia charakteryzują się jednak niewielką wydajnością, w granicach 1200 litrów powietrza na minutę, co w przypadku znacznej wilgotności może okazać się niewystarczające.

Wraz z większą przepustowością powietrza na minutę wzrasta także cena. Za około 8 tys. zł otrzymamy urządzenie z wydajnością aż 9000 litrów na minutę. Ostateczna wydajność zależy jednak od konkretnego producenta, a co za tym idzie, jakości i technologii użytych w poszczególnych podzespołach.

Reasumując, mimo wydatku, jaki przyjdzie nam ponieść na zakup urządzenia, efekty są tego warte. Często naprawy izolacji mogą znacznie przekroczyć nasz budżet, dlatego warto temu zapobiegać. Pamiętajmy jednak, że osuszacz powinien być stosowany w warunkach, w których wilgoć jest na prawdę dużym problemem, natomiast w przypadku drobnych plam nie tyle będzie to niekorzystny pod względem finansowym zakup, ale także pod względem wydajnościowym, ponieważ osuszacz najlepszą pracą wykazuje się w trudnych warunkach czyli przy dużej temperaturze i wilgotności, choć oczywiście zależy to również od rodzaju urządzenia.

Inspirowane: Bogepolska.pl – generatory tlenu