Type to search

Naprawa lodówki – typowe usterki, które naprawisz samodzielnie

Trudno wyobrazić sobie życie codzienne bez lodówki. Jest to jeden z podstawowych sprzętów w naszych domach. Nawet w najbardziej upalne dni dzięki lodówce, możemy przechowywać w domu mięso, owoce czy lody. Współcześnie to urządzenie znacznie różni się od pierwszych lodówek, które kiedyś były luksusem, a dziś są absolutnym „must have” każdej kuchni. Obecnie ten sprzęt wzbogacony jest przez liczne funkcje poprawiające komfort użytkowania. Wybrać możemy także konkretny design, tak aby dopasować lodówkę do zabudowy kuchennej. Bywa jednak, że te urządzenia, jak każdy sprzęt AGD, czasem ulegają usterkom i awariom. Naszą pierwszą reakcją zwykle jest irytacja na myśl o czekającym nas wydatku. Nie zawsze jednak naprawa lodówek wymaga wzywania specjalisty.

Głośno albo wcale

Istnieją sytuacje, kiedy sami będziemy w stanie zażegnać problem z lodówką. Co więcej, może się okazać, że wymagać to będzie naprawdę niewielkich zasobów energii i czasu. Bywa nierzadko, że naszą uwagę zwracają podejrzane dźwięki, jakie wydaje lodówka. Przyzwyczajeni do jej cichej pracy, możemy nieźle się wystraszyć, kiedy częstotliwość hałasu nagle wzrośnie. Zanim zwrócimy się o pomoc do specjalisty warto najpierw samemu podjąć próbę rozprawienia się z usterką. Dziwnie brzmiące dźwięki mogą być spowodowane tym, że nasz lodówka jest źle wypoziomowana lub styka się z innymi urządzeniami czy też meblami z jej bliskiego otoczenia. Wniosek nasuwa się tutaj sam: wypoziomujmy ją, obniżmy lub podnieśmy nóżki, lub ustawmy w taki sposób, by nie dotykała innych przedmiotów i obiektów. Z pewnością te czynności nie wymagają obecności fachowca, a często może się okazać, że ich podjęcie załatwi sprawę. Nie warto także od razu wpadać w panikę, jeśli zauważymy, że lodówka nie działa. Bywa, że usterka okazuje się skomplikowana, ale czasami powód może być banalny. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy kabel ją zasilający jest prawidłowo podłączony i czy to w nim nie tkwi przyczyna problemu. Bywa, że może się niechcący np. zagiąć, co w konsekwencji doprowadza do jego rozwarstwienia i uszkodzenia. W tym przypadku należy wymienić go na nowy, a prąd znowu popłynie do lodówki.

Za słabo lub za mocno

Czasem dochodzi też do sytuacji, kiedy lodówka chłodzi za mocno lub za słabo, co możemy zaobserwować chociażby po stanie przechowywanej żywności. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę kilka możliwości, z których z każdą będziemy w stanie poradzić sobie sami. Po pierwsze, sprawdźmy, czy drzwi odpowiednio się domykają lub czy zbyt długo nie pozostają otwarte. W drugim przypadku, potrzebna będzie po prostu zmiana nawyków, natomiast w pierwszym należy sprawdzić uszczelki i ewentualnie wymienić na nowe. Problemem może być też przechowywanie zbyt dużej ilości gorących/ciepłych dań, co nie służy lodówce. Warto odczekać aż potrawy się wychłodzą i sprawdzić, czy urządzenie nadal źle chłodzi. Przyczyny szukać należy także pod kątem lokalizacji lodówki. Być może jest to miejsce zbyt nasłonecznione lub zbyt bliskie źródłom ciepła, np. obok kaloryfera. Wtedy problem rozwiąże się, kiedy przestawimy lodówkę w inne, bardziej odpowiednie miejsce. Jeszcze inną możliwością jest sprawdzenie zewnętrznego i wewnętrznego obiegu powietrza. Aby zapobiec utrudnionemu lub zakłóconemu obiegowi należy odsunąć lodówkę od ściany na minimum 30 cm lub tak ułożyć przechowywane produkty, aby nie dotykały tylnej ściany urządzenia.

O własnych siłach

Powyższe przedstawione przypadki nie są wyjątkami od reguły, ale tak naprawdę zdarzają się bardzo często. Bywa, że serwis lodówek jest przez nas nadużywany, podczas gdy tak naprawdę moglibyśmy poradzić sobie sami. Chodzi przecież nie tyle o odciążenie fachowców, co o własną oszczędność i wygodę. Oczywiście, równie często zdarzają się sytuacje, kiedy pomóc może tylko specjalista, ale to nie oznacza, że nie możemy najpierw spróbować własnych sił na poziomie, który jest dla nas osiągalny. Naprawa lodówek to niekiedy odkrycie tzw. błahostki, a czasem zadanie dla profesjonalisty. Zanim wezwiemy pomoc, spróbujmy poradzić sobie z problemem na własną rękę, gdyż problem może okazać się łatwiejszy niż myślimy. Kiedy jednak nasze starania nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu lodówek.

Inspirowane: serwisagd24.pl – serwis agd Warszawa