Type to search

Od czego zależy prawidłowe ustawienie anteny satelitarnej? – przegląd podstawowych parametrów

Korzystanie z telewizji satelitarnej dla wielu użytkowników jest stałym elementem rozkładu dnia. Nie byłoby zatem dobrze, gdyby okazało się, że obraz czy dźwięk są zakłócone, a oglądanie ulubionego programu trzeba przełożyć na inny termin. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, wystarczy odpowiednio zamontować i dokładnie ustawić antenę satelitarną. W tym przypadku warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jaki wpływ na odbiór sygnału mają warunki atmosferyczne?

Na jakość odbioru kanałów telewizyjnych ma wpływ nie tylko ustawienie anteny satelitarnej, ale również warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Deszcz, silne zachmurzenie lub mocny wiatr to czynniki, które niewątpliwie warunkują oglądanie telewizji. W dużej mierze jest to konsekwencja standardu DVB-S2, w którym obecnie nadawane są wszystkie kanały HD. Standard jest wyższy, zatem wymaga znacznie lepszych współczynników sygnału. Szczególnie ważny w tym względzie jest parametr MER, który niesie za sobą informacje o wielkości i rodzaju szumu zakłócającego sygnał. Można go zatem traktować jako miarę marginesu, jaki pozostawia instalacja do całkowitego zaniknięcia sygnału. Jeśli instalator, wykonując montaż anten satelitarnych, pominie ten parametr, może się okazać, że sygnał będzie zakłócany właśnie przez złe warunki pogodowe, a nawet przez przejeżdżającą ciężarówkę.

Jeśli anteny satelitarne montaż zostanie wykonany prawidłowo, na dobrej jakości urządzeniach i podzespołach, a odpowiedniej wielkości antena jest ustawiona we właściwy sposób, problemy z odbiorem sygnału nie powinny się pojawiać. Należy liczyć się jednak z tym, że przy naprawdę niekorzystnych warunkach atmosferycznych, sygnał może zanikać z jednej lub dwóch częstotliwości.

Anteny satelitarne – instalacja i montaż

Podstawowym elementem wykorzystywanym do odbioru kanałów telewizji satelitarnej jest antena. Przy jej zakupie warto pamiętać, że im większa jest jej średnica, tym szerszy uzyskujemy dostęp do wysokiej jakości sygnału wolnego od szumów i zakłóceń wizualnych. W naszym kraju za standardowe urządzenie tego typu uznaje się anteny satelitarne o średnicy od 80 do 90 cm.

Bardzo istotnym elementem jest także ustawienie anteny satelitarnej. Jej przymocowanie nie powinno stanowić dla nikogo problemu, jednak jej poprawne wypozycjonowanie wymaga obecności wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty. Konieczne będą tutaj również specjalistyczne sprzęty, dzięki którym będzie można dokonać pomiarów istotnych parametrów sygnału, takich jak siła w dB czy parametry jakościowe MRE i BER. Nie znajdzie w tym przypadku zastosowania wskaźnik wychyłowy działający na zasadzie: jest/nie ma sygnału. W przypadku zmiennych warunków pogodowych każdy decybel jest istotny, dlatego warto zadbać o to, aby montaż anten satelitarnych został wykonany profesjonalnie.

Konwerter i jego wpływ na jakość sygnału

Anteny satelitarne instalacja to czynność, którą najlepiej powierzyć osobom doświadczonym i specjalizującym się w tej dziedzinie. Jeśli jednak chcemy mieć wpływ na poszczególne etapy montażu, możemy przykładowo samodzielnie wybrać odpowiedni konwerter, czyli urządzenie, które umożliwia odbiór sygnału satelitarnego odbitego od czaszy anteny satelitarnej. Posiada on układ elektroniczny zasilany i sterowany z podłączonego tunera satelitarnego. Jego prawidłowa pozycja po zamontowaniu to gniazdem „F” do dołu, czyli w taki sposób, aby woda nie miała możliwości dostania się do środka złącza. Odpowiednie jego ustawienie ma wpływ na to, jak będą działały anteny satelitarne. Instalacja jest zatem ważnym etapem, który pozwala na skoordynowanie działań tych dwóch urządzeń.

Jeśli zatem chcemy cieszyć się dobrą jakością sygnału nawet w przypadku trudnych warunków pogodowych, powinniśmy skorzystać z profesjonalnej pomocy i powierzyć swoją antenę specjalistycznej firmie.