Type to search

Pranie dywanów ręcznie tkanych – podstawowe metody i techniki

Ręcznie tkane dywany to coś więcej niż tylko przedmioty użytkowe. Przez wielu uznawane są bowiem za prawdziwe dzieła sztuki. Niejednokrotnie są kosztowne, a z czasem nabierają ogromnej wartości sentymentalnej. Jednak, aby na długo zachowały one swoje walory estetyczne i użytkowe, warto regularnie poddawać je właściwym zabiegom pielęgnacyjnym. Zapewne pozwoli to uniknąć uszkodzeń struktury materiału czy widocznych odbarwień.

Dlaczego pranie ręcznie tkanych dywanów jest tak trudne?

Każdy ręcznie wykonany dywan to unikalny, jedyny w swoim rodzaju wyrób. Zasadniczo wykonuje się je z wełny, jedwabiu, lnu lub bawełny, a przed przystąpieniem do czyszczenia należy rozpoznać, który z tych materiałów został użyty oraz jakie techniki tkackie zastosowano. Pozwoli to bowiem dobrać właściwą metodę czyszczenia. Być może będzie możliwe pranie przy użyciu odpowiedniej maszyny, ale czasami zachodzi konieczność ręcznego prania. Następnym krokiem jest przetestowanie i dobór odpowiednich detergentów, które nie odbarwią tkaniny. Stanowi to dodatkowe wyzwanie, gdyż do farbowania dywanów ręcznie tkanych na ogół używa się naturalnych barwników. Z tego powodu całkowite zamoczenie dywanu mogłoby spowodować migrację kolorów i nieodwracalne uszkodzenia struktury. Wymagany jest zatem odpowiedni preparat stabilizujący kolory. Bezpieczne wykonanie wszystkich tych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga nie tylko doświadczenia, ale i zachowania szczególnej ostrożności, dlatego najlepiej oddać w specjalistyczne ręce, czyli do centrum prania dywanów.

Jak przebiega proces prania dywanów wykonanych ręcznie?

Pranie dywanów ręcznie tkanych na ogół odbywa się metodą perską. Na początku sprawdzany jest ogólny stan dywanu i poziom zabrudzenia, aby uniknąć uszkodzenia delikatnej tkaniny i sprecyzować jakie zabiegi będą niezbędne. Następnie dywan musi zostać odkurzony, a jego runo dokładnie rozczesane. W ten sposób można wstępnie pozbyć się powierzchownych zanieczyszczeń, takich jak zebrany na powierzchni kurz czy drobny piasek. Później następuje pranie właściwe i usuwanie ewentualnych plam przy użyciu roztworów dobranych do rodzaju zastosowanych materiałów i barwników. Ten proces może zostać powtórzony kilkukrotnie, aż do uzyskania zadowalającego efektu. W następnej kolejności dywan jest wirowany, a później suszony. Ten krok również musi zostać fachowo przeprowadzony, by uniknąć powstania odkształceń. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, dywan formuje się przez naciąganie, by przywrócić mu oryginalny kształt. W profesjonalnym centrum prania dywanów poza wyczyszczeniem tkaniny wykonane zostaną inne niezbędne zabiegi, dzięki którym dywan wróci do właściciela w idealnej kondycji – cerowanie dziur, niwelowanie przebarwień, korekta migracji koloru. Ponadto, aby zabezpieczyć jego powierzchnię, można zaimpregnować dywan specjalną substancją na bazie tłuszczu zwierzęcego.

Dywan poddany wszystkim wymienionym procedurom zapewne odzyska dawny blask – jego barwy staną się bardziej intensywne, a włosie odzyska elastyczność. Warto jednak starannie wybrać pralnię, której powierzymy to zadanie, bo konsekwencje nieprofesjonalnych działań mogą okazać się opłakane w skutkach. Pranie dywanów ręcznie tkanych stanowi bowiem skomplikowany proces, wymagający doświadczenia i wprawy.