Type to search

Schodołaz transportowy do przewożenia towarów – jak wybrać właściwy model?

Transport ciężkich, gabarytowych towarów po schodach to trudne siłowo zadanie bez dopasowania odpowiednich narzędzi. Jak zatem ułatwić sobie życie? Rozpatrz inwestycję w schodołaz transportowy. Jak wybrać właściwy model?

Ciekawe możliwości schodołazów transportowych dla operatora

Schodołazy występują w wersji z kółkami oraz gąsienicami, co daje nieco większy komfort przy manewrowaniu w wąskich przestrzeniach, chociażby na klatce schodowej. Gąsienice pokonują również wszystkie bariery architektoniczne, różne rodzaje schodów, niezależnie od ich wysokości. Napęd elektryczny to podstawa działania schodołazów towarowych, a im większa moc, tym lepiej dla użytkownika, bo oznacza konkretną prędkość i optymalny udźwig. Jeżeli wykonujesz obowiązki kuriera postaw na schodołaz o prędkości 35 stopni na minutę lub więcej. W ten sposób przyśpieszysz realizację zamówień. Schodołaz wspina się po schodach samodzielnie, bez angażowania siły, bezpiecznie. A co ze schodzeniem? Dzięki zastosowaniu hamulca elektrowirowego urządzenie przesuwa się delikatnie po stopniach, bez obciążania użytkownika. Inwestuj w schodołaz z kilkoma stopniami regulacji silnika. Dzięki temu przeniesiesz towary nawet do 170 kg, bez wpływu na trwałość konstrukcji.

Na jakich funkcjach powinieneś się skupić?

Najważniejsze cechy schodołazów dla użytkownika to lekkość, zwrotność na wąskich przestrzeniach, regulacja prędkości, bezpieczne mocowanie towaru, zautomatyzowana funkcja ochrony przed przeciążeniem (niezwykle ważne dla trwałości konstrukcji). Schodołazy to urządzenia, które nie niszczą powierzchni i zwiększają komfort zabezpieczenia nawet niestandardowych ładunków, w tym szkła, automatów, elektroniki. Dodatkowe technologie stosowane w nowoczesnych schodołazach to wyrównywanie pozycji operatora, antypoślizgowa struktura gąsienic lub kół, dodatkowe podparcie przy napotkaniu problemów architektonicznych.

Obowiązkowo przetestuj schodołaz. Czy jesteś w stanie obsłużyć zadanie samodzielnie, czy potrzebujesz pomocy? Czy możesz ustawić rączki w różnych pozycjach dla lepszego podparcia? Czy rączki się nie ślizgają, a może potrzebujesz własnych rękawic? To ważne pytania organizacyjne, zwiększające bezpieczeństwo pracy ze schodołazem. Dla większych przedmiotów przyda się dodatkowa platforma. Praktycznie każde urządzenie transportowe możesz rozszerzyć o dodatkowe akcesoria, czyli pasy, widły, platformy, a nawet zoptymalizować kolorystykę.

Im więcej możliwości organizacji pracy, tym lepiej

Niestety określenie samej wagi ładunków nie wystarczy do zakupu urządzenia transportowego, ponieważ w pracy występuje wiele dodatkowych elementów. Można założyć, że im więcej funkcji w schodołazach, tym lepiej w perspektywie pokonywania różnych barier.

Kto wykorzysta najbardziej możliwości schodołazów towarowych?

Na pewno kurierzy z własnymi samochodami dostawczymi (urządzenie zajmuje mało miejsca), firmy remontowo-budowlane, przeprowadzkowe, często opiekunowie osób z niepełnosprawnościami (komfort transportu wózka inwalidzkiego w bloku). Schodołazy w tym momencie radzą sobie z ciężarem ponad 150 kg, więc to technologia niezawodna i przede wszystkim mobilna, sprawdzająca się we wszystkich warunkach architektonicznych.