Type to search

Wszystko o zasobnikach kablowych

Zasobniki kablowe wykonane z PE są dobrą alternatywną dla produktów, które wykonywane są w tradycyjny sposób chociażby z betonu. W ich skład wchodzi korpus, pokrywa polietylenowa oraz uszczelka pod przykrywką.

Czym są zasobniki kablowe i jak się ich używa?

Główną funkcją zasobników kablowych jest przechowywanie większych ilości kabla oraz ochrona muf złączowych. Dzięki temu można odpowiednio zadbać o ochronę kabli oraz sprzętu służącego do trwałego połączenia poprzez spawanie włókien – muf światłowodowych. Zasobniki kablowe co raz częściej wykonywane są z tworzyw sztucznych (głównie z polietylenu), przez co są dobrą alternatywą do masywnych i ciężkich zasobników betonowych. Produkty te, są odporne zarówno na wysokie jak i niskie temperatury. Ze względu na wysoką wytrzymałość i odpowiednią sztywność, idealnie sprawdzają się w każdych warunkach. Dodatkowo, mało ważą, więc transport nie stanowi żadnego problemu. Wszelka rozbudowa i montaż zasobników kablowych nie wymagają specjalistycznych umiejętności. Utrzymanie w czystości jest również wyjątkowo łatwe.
Zasobniki kablowe stosuje się głównie w miejscach, w których doszło do awarii, zerwania czy przecięcia kabla. Jednocześnie są jednymi z najlepszych zestawów naprawczych dostępnych na rynku. Ponadto zasobniki dają możliwość dokonywania rozgałęzień oraz zaciągania kabli. Poprawny montaż z zastosowaniem właściwej uszczelki pomaga osiągnąć idealną ich szczelność. Produkty te montowane są zazwyczaj na trasach kabli oraz rurociągów kablowych.

Podział zasobników kablowych

Zasobniki kablowe PE występują w postaci jednozłączowej i dwuzłączowej. Zdarzają się również zasobniki całkiem pozbawione komór na osłony złącz kablowych (ZZ-PE-0), które stosowane są jedynie do małych muf i zapasów kabli. Jednozłączowe używa się głównie w celu ochrony kabla i jednej mufy, z kolei dwuzłączowe chronią pojedynczny kabel z dwiema mufami.

  • Zasobnik MIKRO – jest to produkt telekomunikacyjny, przeznaczony do zabudowy w ciągach kanalizacji kablowej oraz ochrony mniejszych muf złączowych (do maksymalnej średnicy 170 mm). Dodatkowo przydaje się przy tworzeniu zapasów kabli elektrycznych, sterowniczych, światłowodowych, energetycznych, sygnalizacji świetlnej, teletechnicznych, teleinformatycznych i mikrokanalizacji.
  • Zasobniki złączowe – służą głównie podczas zabudowy w sieciach telekomunikacyjnych. Ich podstawowym zastosowaniem jest ochrona zapasu kabli światłowodowych, które układane są w rurociągach kablowych. W tej kategorii można wyróżnić trzy rodzaje zasobników: jednozłączowe (ZZ-PE-1W oraz ZZ-PE-1), dwuzłączowe (ZZ-PE-2W oraz ZZ-PE-2) i zapasu kabla (ZZ-PE-0).
  • Zasobniki uniwersalne – stosowane są do zabudowy sieci telekomunikacyjnych lokalnych, które wykonane są w technologii mikrokanalizacji. Występują w dwóch postaciach: typu A2 ze stopą oraz B2 bez stopy. Produkty te, umożliwiają montaż w najtrudniejszych warunkach. Są również odporne na substancje chemiczne i korozję.