Type to search

ABC zdrowia intymnego

Organizm człowieka to złożony i precyzyjnie działający mechanizm składający się z wielu układów. Jednym z nich jest układ rozrodczy. Nawracające infekcje intymne powodują dolegliwości fizyczne, a także negatywnie wpływają na samopoczucie i relacje z partnerem. Na tego rodzaju problemy szczególnie narażone są kobiety. Aby ich uniknąć, warto przestrzegać podstawowych zasad zdrowia intymnego.

Prawidłowa higiena osobista

Do najważniejszych czynników mogących wywoływać infekcje intymne zaliczyć należy nieprawidłową higienę osobistą oraz błędy popełniane podczas pielęgnacji ciała. Wnętrze kobiecej pochwy wypełnione jest pałeczkami kwasu mlekowego, które utrzymują kwaśny odczyn Ph i chronią przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Stosowanie agresywnych środków myjących może doprowadzić do wypłukania dobroczynnych bakterii i zniszczenia flory bakteryjnej. Skutkiem takiego działania będzie zmniejszona produkcja śluzu. Jego niedobór powoduje uczucie swędzenia i pieczenia oraz zaczerwienienie sromu. W przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości należy sięgnąć po łagodny kosmetyk do higieny intymnej oraz krem nawilżający do pochwy, który pomoże odbudować florę bakteryjną i złagodzi przykre dolegliwości.

Prowadzenie zdrowego trybu życia

Aby zmniejszyć ryzyko występowania infekcji intymnych, należy zwrócić uwagę na styl życia. Nieodpowiednia dieta, przewlekły stres, brak ruchu to czynniki, które mogą powodować zmniejszenie się ilości dobroczynnych bakterii w pochwie kobiety, stanowiących barierę przed wnikaniem patogenów. Utrzymywaniu zdrowia intymnego nie służy także intensywne życie seksualne. Częste współżycie bez zabezpieczenia z przypadkowymi partnerami  zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji oraz zarażenia chorobami wenerycznymi. Warto wiedzieć, że sperma umieszczona w pochwie podnosi jej Ph, a dodatkowo wypłukuje z niej dobroczynne bakterie. Negatywny wpływ na stan zdrowia intymnego może mieć także stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która często powoduje zaburzenia w produkcji estrogenów. W związku z tym, że estrogeny są odpowiedzialne za wytwarzanie śluzu pochwowego, ich niedobór może wywoływać suchość pochwy. Objawem tej przypadłości jest swędzenie i pieczenie stref intymnych, a także bolesność podczas stosunku. W przypadku występowania takich dolegliwości wskazane jest sięgnięcie po tabletki dopochwowe na suchość pochwy.

Przeciwdziałanie infekcjom intymnym

Najprostszym sposobem na uniknięcie problemów ze strony układu rozrodczego jest niedopuszczanie do pojawiania się infekcji intymnych. W tym celu zaleca się noszenie przewiewnej bawełnianej bielizny, która zapewni odpowiedni przepływ powietrza i ochroni przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych. Dobrym rozwiązaniem jest spanie bez bielizny lub w przewiewnych, luźnych spodenkach. Podstawą zdrowia intymnego jest również prawidłowa higiena. Warto pamiętać, że zbyt częste mycie narządów rodnych może mieć niekorzystny wpływ na ich stan. W celu utrzymania czystości wystarczające jest mycie stref intymnych dwa razy dziennie przy użyciu ciepłej wody i łagodnego środka myjącego. Osoby, które cierpią na nawracające infekcje grzybicze, powinny przyjrzeć się bliżej swej diecie. Spożywanie dużych ilości cukrów prostych stanowi znakomitą pożywkę dla grzybów i może powodować problemy ze zdrowiem układu rozrodczego.

Podsumowanie

Nawracające infekcje intymne niekorzystnie wpływają zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Bardzo często okazuje się, że przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz zmiana stylu życia może pomóc uwolnić się od przykrych dolegliwości, odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.