Niedosłuch jest stosunkowo powszechnym objawem, nierzadko ignorowanym przez pacjentów. Może przyjmować różne postaci, od niewyczuwalnego pogorszenia słuchu do poważnych problemów ze zrozumieniem poszczególnych zdań oraz wyrazów. Choć przyczyny tego zjawiska mogą być naprawdę różne, od neurologicznych, przez choroby wirusowe aż do kłopotów natury laryngologicznej, jednym z powodów powstawania problemów ze słuchem może być perlak.
Perlak jest zmianą zapalną, nienowotworową, która zlokalizowana jest w uchu środkowym, znajdującym się pomiędzy jego zewnętrzną, a wewnętrzną częścią. Budowa ucha jest niezwykle skomplikowana, a narząd ten zbudowany jest z wielu niewielkich, połączonych ze sobą struktur – to właśnie w jego środkowej części, na którą składają się błona bębenkowa, jama bębenkowa, kosteczki słuchowe, trąbka Eustachiusza oraz powierzchnia okienka owalnego, lokalizuje się ten niezłośliwy guzek. Swą nazwę zawdzięcza perłowej lub lekko białej barwie, a jego łagodny charakter wynika z faktu, że zbudowany jest z komórek naturalnie występujących w organizmie, które namnażają się w nienaturalny sposób. Występuje zarówno w wieku dziecięcym jak i u dorosłych, a najczęściej dzieli się go na:
– perlaka wrodzonego, który występuje od narodzin i w dzieciństwie zwykle nie daje żadnych objawów,
– perlaka nabytego, powstającego w wyniku nadmiernego nagromadzenia się złuszczonych komórek.
Słuch człowieka jest niezwykle wrażliwym zmysłem, więc pacjenci zazwyczaj od razu odczuwają nawet jego delikatne pogorszenie. Niedosłuch jest jednym z pierwszych i najczęściej występujących objawów, jednak nie jedynym. Dodatkowo, postępuje on zwykle wolno, czasem niezauważalnie i zawsze dotyczy tylko jednego ucha. Pogorszenie słuchu jest często niewielkie, a stan pacjenta pogarsza się na przestrzeni lat. Do innych symptomów, mogących świadczyć o obecności guzka w uchu środkowym należą:
Niedosłuch wywołany obecnością perlaka może być leczony wyłącznie chirurgicznie – nie istnieją domowe sposoby, które mogą go zwalczyć oraz lekarstwa, które mogłyby spowodować jego wchłonięcie bądź zlikwidowanie. Choć lekarz prowadzący może podjąć decyzję o włączeniu leków, które mają za zadanie ograniczyć ropny wyciek oraz usunąć ewentualny stan zapalny, jedyną metodą, która pozwoli całkowicie odzyskać słuch jest chirurgiczne pozbycie się zmiany. Choremu nieraz podawane są także antybiotyki oraz sterydy, w niektórych przypadkach ropna wydzielina pobierana jest w celu wykonania badania mikrobiologicznego. Dobra wiadomość dla pacjentów zmagających się z perlakiem jest taka, że zwykle już w trakcie zmniejszania się objętości wydzieliny słuch nieco się polepsza, a dobra jakość słyszenia wraca całkowicie po zabiegu usunięcia guzka.
Niedosłuch może skutecznie obniżyć jakość życia pacjenta i wywołać u niego słuszny niepokój. Niezależnie od domniemanej przyczyny, jego wystąpienie powinno być zawsze skonsultowane z laryngologiem – może bowiem wskazywać na znajdowanie się w uchu środkowym perlaka, niegroźnej struktury wymagającej interwencji chirurgicznej.