Type to search

Dlaczego dieta paleo poprawi Twoją koncentrację?

Masz problem ze skupieniem się na jednej czynności przez dłuższy czas? Szybko się rozpraszasz? Sformułowanie myśli zaczyna sprawiać Ci problemy? Nie możesz przypomnieć sobie istotnych informacji, chociaż doskonale powinieneś je pamiętać? Może to oznaczać, że Twój mózg nie pracuje prawidłowo.

Rola mózgu w pracy organizmu

Odpowiedzialny za pamięć i koncentrację jest przede wszystkim mózg, ale też cały ośrodkowy układ nerwowy. Jeśli którykolwiek z narządów wchodzących w jego skład nie pracuje prawidłowo, pojawiają się różnorakie problemy. Mózg jest najbardziej złożonym elementem organizmu wpływającym na funkcjonowanie całości ustroju, dlatego dbanie o jego prawidłową pracę jest bardzo ważne. To właśnie mózg wysyła sygnały o działaniu innych narządów i daje znak, że dzieje się coś dobrego lub złego. Wpływa także na nasze zachowania i zdolności. Na każdym etapie naszego życia powinniśmy dbać o to, by działał prawidłowo.

Co wpływa na pracę mózgu?

By mózg należycie spełniał swoją rolę, trzeba dostarczać mu niezbędnych substancji. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie i dostarczanie tlenu. By ilość płynów w organizmie była na odpowiednim poziomie, należy wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie, a w celu dotlenienia zaleca się godzinną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu każdego dnia.

To jednak nie wszystko. Do prawidłowej pracy mózgu potrzebne są też różne substancje odżywcze zawarte w pożywieniu. Na pamięć i koncentrację najlepszy wpływ mają kwasy Omega-3 i Omega-6 zawarte w rybach. Równie istotny jest też poziom witamin i kwasów tłuszczowych. W przypadku tych drugich liczy się także ich jakość.

Czym jest dieta paleo?

Coraz większą popularnością cieszy się dieta paleo, zwana także „dietą człowieka pierwotnego”. Określenie to wiąże się z faktem, że dieta ta obejmuje przede wszystkim mięso, ryby, owoce i warzywa oraz orzechy, a więc produkty, które w paleolicie (nazwa tej epoki dała nazwę diecie) stanowiły fundament pożywienia.

Głównym założeniem diety paleo jest wyeliminowanie z jadłospisu produktów sztucznie przetworzonych i zastąpienie ich naturalnymi, a co za tym idzie, zdrowszymi. Nie liczy się to, ile kalorii dostarczamy organizmowi ani jak długie przerwy robimy między posiłkami. Koncentrujemy się przede wszystkim na jakości pożywienia.

Dieta paleo – co jeść, a czego unikać?

Dieta skupia się na produktach naturalnych. Należy więc wyeliminować gotowe produkty pakowane, fast foody, cukier, nabiał oraz zboża, a także oleje roślinne i rośliny strączkowe.

Osoby będące na diecie paleo powinny jeść: owoce i warzywa, mięso, ryby i owoce morza, jaja oraz orzechy i ziarna. Przetworzone oleje roślinne można zastąpić olejem kokosowym lub oliwą z oliwek.

Taki jadłospis jest bogaty w naturalne, łatwo przyswajalne składniki odżywcze, a ogranicza spożycie trudno przyswajalnych substancji. Jest również zalecany dla osób z nietolerancją laktozy i glutenu. Dieta paleo nie jest restrykcyjna i jeśli ktoś ma problem z odstawieniem niektórych produktów, może je na początek ograniczyć.

Wpływ diety paleo na organizm

Dostarczając organizmowi proste składniki, ułatwiamy mu przeprowadzanie procesów trawiennych. Ma to pozytywny wpływ na funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych i poprawia przepływ krwi, ponieważ naczynia krwionośne nie są zatkane zbędnymi substancjami. W konsekwencji poprawia się ogólna kondycja organizmu, w tym także pamięć i koncentracja.

Naturalne, szybko wchłaniające się składniki odżywcze sprawią, że będziemy mniej zmęczeni i chaotyczni, a to pomoże skoncentrować uwagę i ułatwi zapamiętywanie. Dzięki temu jakość naszego życia ulegnie znacznej poprawie.

Inspirowane: paleocatering24.pl – jadłospis paleo