Ciąża to wyjątkowy stan dla organizmu. W trakcie zapłodnienia dochodzi do nagłego wzrostu hormonów, które mają za zadanie przygotować dziecku prawidłowe warunki do zdrowego rozwoju. Tego typu sytuacja może sprawić, że pochwa nie będzie wydzielała dostatecznie dużo naturalnego śluzu. Czy suchość pochwy powinna zaniepokoić przyszłą mamę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści niniejszego wpisu.
Suchość pochwy jest schorzeniem, które występuje na skutek niedostatecznej lub nadmiernej produkcji hormonów. Niedostatek lub całkowity brak naturalnego śluzu w okolicach intymnych jest objawem charakterystycznym nie tylko dla ciąży, ale również w przypadku:
W momencie zapłodnienia organizm ma do czynienia ze sporą burzą hormonalną. Właśnie dlatego suchość pochwy w ciąży jest dość często spotykana, a szczególnie w pierwszym trymestrze. Jak można sobie poradzić z takimi objawami jak pieczenie, swędzenie i parcie na pęcherz?
Jak wcześniej opisano, suchość pochwy może przytrafić się każdej kobiecie. Jeśli tego typu dolegliwość wydarzy się podczas ciąży, warto poinformować o tym fakcie swojego ginekologa. Specjalista przepisze pacjentce preparaty, mające na celu przywrócić prawidłowe nawilżenie okolic intymnych, a także złagodzić już powstałe podrażnienia.
Leczenie suchości pochwy w ciąży opiera się na wykorzystywaniu kremów lub maści o silnym działaniu nawilżającym i ochronnym. Pod tym względem doskonałym składnikiem jest kwas hialuronowy, zapewniający pełną regenerację błon śluzowych. Produkt doskonale współpracuje z wyciągami roślinnymi, takimi jak ekstrakt z aloesu, rumianku czy nagietka.
W tym miejscu warto też zaznaczyć, że do leczenia suchości pochwy powinno się stosować wyroby medyczne. Stosowanie olejków do masażu przeznaczonych do stosunku seksualnego może okazać się zgubne w skutkach. Zawarte w preparacie silikony lub aromaty mogą przyczynić się do wystąpienia infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Ta z kolei stanowi nie tylko przykrą dolegliwość, ale też realne zagrożenie dla ciąży.
Chcąc uchronić się przed suchością pochwy w ciąży, warto zwrócić uwagę na odpowiednią dietę i suplementację. Mocny układ odpornościowy zapewnia większą ochronę przed różnymi chorobami i przykrymi dolegliwościami.
W ciąży warto też stosować odpowiednie produkty do higieny intymnej. Delikatne środki myjące, a także dobrze dobrana technika sprawiają, że ryzyko suchości pochwy jest dużo niższe.
Warto też ograniczyć noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych włókien i zbyt ciasnych spodni. W ten sposób może się okazać, że suchość pochwy nie pojawi się przez cały okres ciąży.