Type to search

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu?

Piękne i proste zęby to marzenie niejednej osoby, jednak niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej całkowity brak mogą niestety doprowadzić do utraty części zębów, co oczywiście negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu. Na szczęście dzięki postępowi w dziedzinie stomatologii można obecnie bez problemu uzupełnić ubytki w naturalnym uzębieniu, decydując się na założenie implantów zębowych. Czym jednak są wspomniane implanty i jak wygląda zabieg ich wszczepienia?

Implanty zębowe: czym są?

Implanty zębowe to tak naprawdę sztuczne korzenie wykonane z tytanu, na których podstawie umieszcza się koronę, czyli sztuczny ząb. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w przypadku osób, które nie mają zbyt dużego ubytku, jednak opcja ta może być również zastosowana u osób mających znaczny ubytek.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu?

Zabieg wszczepiania implantów zębowych nie należy do najkrótszych zabiegów zwłaszcza wtedy, gdy ubytek w uzębieniu jest dosyć duży, jednak warto mieć świadomość tego, iż składa się on z trzech etapów, a mianowicie z wszczepienia implantu, wkręcenia śruby gojącej, a także zamocowania sztucznego zęba.

Pierwszy etap wszczepienia implantu

Podczas pierwszego etapu chirurg wywierca w kości otwór, do którego będzie mógł wkręcić implant. Przed przystąpieniem do prac konieczne jest jednak wcześniejsze wykonanie zdjęcia pantomograficznego, ponieważ jedynie w ten sposób chirurg może ustalić, czy w dziąśle znajduje się odpowiednia ilość tkanki kostnej do wprowadzenia implantu. W sytuacji, gdy okaże się, iż z jakichś przyczyn doszło do zaniku kości, to konieczne może się okazać przeprowadzenie zabiegu polegającego na wytworzeniu niezbędnej ilości tkanki kostnej.

Wszczepienie implantu to zabieg, który jest całkowicie bezbolesny, ponieważ przed jego rozpoczęciem chirurg stosuje znieczulenie miejscowe lub pełną narkozę. Gdy wprowadzony implant znajduje się w stabilnej pozycji, to rana zostaje zszyta, co może trwać od kilkudziesięciu minut do nawet 2 godzin. W czasie gdy rana się goi, dochodzi do zrośnięcia się implantu z kością, co zazwyczaj trwa od 3 do 6 miesięcy.

Drugi etap wszczepienia implantu

Gdy implant zrośnie się z kością (trwa to dosyć długo), chirurg może przystąpić do drugiego etapu zabiegu, który polega na odsłonięciu implantu oraz wkręceniu śruby gojącej. W trakcie trwania tego zabiegu specjalista musi naciąć położoną nad szczepem błonę śluzową, wkręcając w tym momencie w implant wspomnianą powyżej śrubę gojącą. Do czego jednak potrzebna jest taka śruba? Głównym jej celem jest przyspieszenie procesu gojenia się błony śluzowej, która w bezpośredniej odległości otacza implant. Oprócz tego modeluje ona kształt dziąsła stanowiącego rusztowanie pod przyszłą koronę, czyli sztuczny ząb. Czas rekonwalescencji w tym przypadku wynosi 14 dni i po tym okresie możliwe jest przejście do ostatniego etapu wszczepiania implantu.

Trzeci etap wszczepienia implantu

W ostatnim etapie wszczepiania implantu specjalista pobiera wyciski, a także przymocowuje do niego sztuczny ząb. Podczas pobierania wycisków konieczne jest określenie koloru sztucznego zęba tak, aby idealnie wkomponował się on w barwę pozostałego uzębienia. Na podstawie pobranych wycisków przygotowuje się następnie dwa bardzo ważne elementy, a mianowicie filar protetyczny, czyli łącznik, a także koronę protetyczną, czyli sztuczny ząb. Podczas ostatniej wizyty w gabinecie specjalista przykręca łącznik do implantu, mocując na koniec koronę.

Źródło: Gabinet Dentystyczny – Bianco