Type to search

Najlepsze aparaty słuchowe – cechy i funkcje

Aparaty słuchowe zaliczane są do jednych z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Na rynku dostępnych jest jednak wiele ich modeli, różniących się między sobą rozmiarem, sposobem umieszczenia w uchu, a także  technologią. Czym będzie charakteryzował się więc najlepszy aparat słuchowy i jakie funkcje powinien posiadać?

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe generalnie dzielą się na dwie kategorie: wewnątrzuszne oraz zauszne. Pierwsze z nich przeznaczone są głównie dla osób, które borykają się z mniejszymi problemami związanymi z niedosłuchem. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, że nie będą mogli korzystać z nich pacjenci z wąskim kanałem usznym. Z noszeniem aparatów wewnątrzusznych będą musiały się wstrzymać osoby mające jakikolwiek wysięk z ucha.

Urządzenia zauszne przeznaczone są dla pacjentów posiadających większy ubytek w słuchu. Tego typu aparaty słuchowe są również dużo bardziej popularne ze względu na większy komfort zakładania i noszenia. Ostateczną decyzję, co do wyboru odpowiedniego modelu powinien jednak podjąć lekarz prowadzący leczenie.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru aparatu słuchowego?

Najlepsze aparaty słuchowe cechują się przede wszystkim idealną słyszalnością, która jest w jak największym stopniu zbliżona do naturalnego słuchu. Decydując się na kupno urządzenia spełniającego wszystkie najważniejsze kryteria, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Oczywiście zależne jest to również od indywidualnych preferencji i wymagań. Niektórzy pacjenci oczekują, aby ich aparat był mały, elegancki i nie rzucał się w oczy. Dla innych z kolei sam wygląd nie jest aż tak ważny jak funkcjonalność i łatwość obsługi.

Najważniejszymi czynnikami, wpływającymi na wybór najlepszego aparatu słuchowego są:

  • Stopień ubytku słuchu – od tego zależy czy będziemy stosować model zauszny czy wewnątrzuszny; decyzję tę podejmuje jednak specjalista, po wykonywaniu wcześniejszego badania.
  • Ilość aparatów słuchowych – niektóre osoby borykające się z niedosłuchem w obu uszach skazane są na noszenie dwóch urządzeń jednocześnie. Często jednak takie rozwiązanie, zalecane jest również pacjentom mającym ubytek słuchowy w jednym uchu, ze względu na to, że noszenie dwóch aparatów wpływa na łatwiejsze odbieranie dźwięków w bardzo hałaśliwych miejscach.
  • Budowa ucha – każdy z nas posiada inną anatomię ucha. Niektóre aparaty ze względu na swoją wielkość nie pomieszczą się w węższych kanalikach słuchowych, inne z kolei mogą delikatnie odstawać, co wpłynie negatywnie na komfort noszenia.
  • Obsługa urządzenia – mniejsze aparaty słuchowe są najczęściej dużo prostsze w obsłudze. W niektórych przypadkach niewskazane jest jednak stosowanie mniejszych urządzeń, szczególnie dotyczy to osób mających problem z koordynacją ruchów lub dobrym wzrokiem.
  • Kolor aparatu – ten czynnik jest w pełni uzależniony od preferencji danej osoby. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kolorowych urządzeń, które można dopasować np. do koloru włosów.

Najlepsze aparaty słuchowe – jakie funkcje powinny spełniać?

Osoba borykająca się z niedosłuchem musi przede wszystkim w pełni rozumieć mowę i dźwięki wydobywające się ze świata zewnętrznego. Najważniejszą funkcją najlepszych aparatów słuchowych jest posiadanie odpowiedniego systemu, który wspomaga proces czyszczenia sygnałów z wszelkich szumów oraz sprzężeń dźwiękowych. Takie urządzenia, powinny również wyciszyć dodatkowe hałasy i skierować uwagę na mowę oraz głos ludzki.

Najnowocześniejsze aparaty słuchowe o zaawansowanej technologii, bazują głównie na mikroprocesorach sterowanych za pomocą komputera. Szczególnie wpływa to na wyższą i czystszą jakość dźwięku. Decydując się na kupno tego rodzaju urządzenia, należy jednak pamiętać, że będzie ono stosunkowo droższe w porównaniu do klasyczniejszych modeli.

Wybierając odpowiedni model aparatu słuchowego, należy więc zwrócić szczególną uwagę na jego funkcjonalność. W końcu jego podstawowym zadaniem jest zwiększenie komfortu codziennego życia pacjenta. Należy jednak pamiętać, że każda tego typu decyzja musi być w pełni skonsultowana z lekarzem.

Inspirowane: Strefasluchu.pl – aparaty słuchowe dofinansowania