Type to search

Nie lubisz nitkować zębów? Przeczytaj, a zmienisz zdanie!

Większość osób przyznaje, że nie lubi nitkować zębów, dlatego nie wykonuje tej czynności regularnie. Wielu jest również takich, którzy pomijają nitkowanie w codziennej higienie jamy ustnej. Jak wykazują liczne badania, nasze nawyki związane z troską o stan zębów pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli jednak chcesz uchronić się przed koniecznością leczenia zębów, nitkowanie zębów powinno stać się Twoim codziennym nawykiem.

Jakie są korzyści z nitkowania zębów?

W jamie ustnej znajduje się wiele bakterii, które pomagają rozkładać nagromadzone na zębach i dziąsłach resztki pożywienia. Niestety, pozostawiają one po sobie lepki osad, zwany płytką nazębną, który powinien być regularnie usuwany. Dlatego tak ważna jest profilaktyka stomatologiczna, do której należy również codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Czynności te pozwalają na kontrolowanie ilości płytki nazębnej i zapobieganie w ten sposób poważniejszym problemom, takim jak próchnica czy stany zapalne dziąseł.

5 powodów, dla których warto nitkować zęby

Dlaczego oprócz szczotkowania zębów warto pamiętać także o ich nitkowaniu? Oto najważniejsze powody:

  1. Nitkowanie usuwa 40% płytki nazębnej. Każdy ząb ma pięć powierzchni i, jeśli ograniczasz się wyłącznie do szczotkowania, całkowicie pomijasz dwie z nich.
  2. Stosowanie nici dentystycznej poprawia ogólny stan jamy ustnej, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób układu oddechowego i serca, a także udaru, cukrzycy czy reumatoidalnego zapalenia stawów.
  3. Codzienne nitkowanie zapobiega stanom zapalnym dziąseł, które zwykle objawiają się skłonnościami do łatwego krwawienia. 
  4. Nić dentystyczna to tani i łatwy sposób na utrzymanie zdrowej jamy ustnej. Pomaga zapobiegać próchnicy i ma pozytywny wpływ na tkanki dziąseł.
  5. Twój uśmiech będzie wyglądał lepiej. Nitkowanie sprawia, że zęby wydają się bielsze, a oddech staje się świeższy, co z pewnością dodaje pewności siebie i pozwala innym cieszyć się Twoim uśmiechem.

Dlaczego w trakcie nitkowania krwawią dziąsła?

Jeżeli dopiero wprowadzasz nitkowanie zębów do swojej codziennej rutyny, może zaskoczyć Cię krwawienie dziąseł. Zazwyczaj nie jest to żadna poważna dolegliwość, a jedynie odpowiedź immunologiczna Twojego organizmu. Jeśli przy linii dziąseł nagromadziła się duża ilość płytki nazębnej, prawdopodobnie powstał tam również stan zapalny. Nitkowanie narusza opuchnięte dziąsło, w związku z czym zaczyna ono krwawić. Na początku jest to zupełnie normalna sytuacja, a im częściej będziesz korzystać z nici dentystycznej, tym szybciej krwawienie ustanie.

Profilaktyka stomatologiczna, czyli między innymi codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, to podstawa do utrzymania zdrowej jamy ustnej. Pamiętaj również, aby raz na pół roku udać się do gabinetu dentystycznego, by skontrolować zdrowie swoich zębów. Warto również poddać się zabiegowi profesjonalnego oczyszczania zębów z kamienia nazębnego przy pomocy skalingu i piaskowania.