Noszenie maseczek jest konieczne w zmniejszeniu ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19. Choć nie jest to komfortowe, zakrywanie ust i nosa jest niezbędne do zachowania bezpieczeństwa podczas pandemii. Dla tych, którzy stosują aparaty słuchowe, maseczki mogą być szczególnie problematyczne, nie tylko ze względu na przypadkowe poruszanie uchwytami samego urządzenia, ale i problem zrozumienia rozmówcy, którego głos jest przytłumiony, a usta niewidoczne.
Obowiązek noszenia maseczek ochronnych jest w pełni zrozumiały z medycznego punktu widzenia. Negatywnie wpływa jednak na zdolności komunikacyjne osób noszących aparaty słuchowe. Obserwowanie ruchu warg, które jest dla osób niedosłyszących bardzo pomocne, staje się niewykonalne. Głos, stłumiony przez maseczkę, staje się jeszcze większym kłopotem dla osób borykających się z niedosłuchem. W utrzymaniu kontaktu nie pomaga również konieczność zachowania dystansu między rozmawiającymi. W jaki więc sposób ułatwić komunikację? Najskuteczniejsza metoda jest tą najprostszą – wystarczy poinformować swojego rozmówcę o swojej dysfunkcji i poprosić, aby mówił głośno i wyraźnie. W miejscach, gdzie hałas dalej utrudnia rozmowę, zawsze można porozumiewać się, zapisując to, co się ma do powiedzenia na kartce lub przy pomocy telefonu.
Bardzo dużym problemem dla użytkowników aparatów słuchowych stają się również nakładanie i zdejmowanie maseczek. Przypadkowe zahaczenie może prowadzić do wypadnięcia aparatu.
Uważne zakładanie i zdejmowanie maseczki to podstawa, o której często zapominamy przez pośpiech. Podczas nakładania uchwytów na uszy należy zadbać o to, aby maseczka nie zahaczyła o wystające części aparatu słuchowego.
Częste sprawdzanie, czy aparat znajduje się na swoim miejscu podczas noszenia maseczki, pomoże uchronić się przed zgubieniem urządzenia.
Uchwyty z tkanin są zazwyczaj regulowane, co może pomóc w dobraniu odpowiedniego naprężenia maseczki, które w efekcie może odciążyć małżowinę uszną i uchronić aparat słuchowy przed wypadnięciem z ucha.
Nie zdejmuj i nie poprawiaj maseczki, dopóki nie jesteś w komfortowym miejscu. Wypadnięcie aparatu słuchowego w samochodzie czy w poczekalni stwarza mniejsze ryzyko zgubienia aparatu, co mogłoby się zdarzyć podczas przemieszczania się.
Przez okres pandemii pojawiło się wiele rodzajów maseczek ochronnych, które mogą zwiększyć Twój komfort. Warto wypróbować kilka rodzajów i sprawdzić, który odpowiada Ci najbardziej. Być może dobrym rozwiązaniem będą maseczki z regulowanymi uchwytami zakładane na szyję albo takie z regulowanymi zapięciami, które można zapinać nie za uszami, a z tyłu głowy? Warto sprawdzić, które rozwiązanie zapewni Ci maksymalny komfort.