Type to search

Podolog – czym się zajmuje i w jakich przypadkach konieczna będzie wizyta w jego gabinecie?

Podologia to dziedzina, która zajmuje się leczeniem stopy cukrzycowej, grzybicy, brodawek czy wrastających paznokci. Jej specjalistą jest podolog, prowadzący kompleksową diagnostykę stóp i terapię poszczególnych schorzeń. Na wizytę u podologa warto umówić się także w przypadku zapalenia żył powierzchniowych, które mogą być przyczyną wielu problemów ze stopami.

Czym zajmuje się podolog?

Podolog to człowiek specjalizujący się w dolegliwościach stóp. Jego zawód łączy w sobie elementy dermatologii, kosmetologii, ortopedii, a nierzadko także chirurgii czy diabetologii. Specjalista podologii może pomóc nam w przypadku objawów stopy cukrzycowej, problemów z wrastającymi paznokciami czy schorzeń infekcyjnych, takich jak grzybica czy kurzajki na stopach. Bywa pomocny w momencie, gdy nie możemy poradzić sobie ze zgrubiałą i przesuszoną skórą pięt i palców. Do gabinetu podologa często trafiają także pacjenci, którzy z powodu żylaków lub zakrzepicy cierpią na zaburzenia funkcjonowania okolic stóp.

Infekcje stóp – podstawowa działalność podologa

Spora część osób zgłaszających się do podologa choruje na różnorodne infekcje stóp. Jednym z takich schorzeń są kurzajki na stopach, czyli łagodne zmiany wirusowe, wymagające terapii bazującej na podaniu odpowiednich leków, wymrażaniu, wycinaniu czy wypalaniu. Uciążliwą dolegliwością jest również grzybica stóp. Na swędzące zmiany na palcach, grzbiecie i podeszwie podolog zazwyczaj zaleca stosowane miejscowo maści i kremy.

Wrastające paznokcie?

Do podologa często trafiają też osoby, które cierpią z powodu wrastających paznokci. Dolegliwość ta bywa wywoływana nieodpowiednią pielęgnacją, powodując ból i stan zapalny na palcach. Zwykle wymaga profesjonalnej korekty kształtu paznokcia, połączonej z kompleksowym leczeniem zapalenia. W skrajnych przypadkach podolog może zalecić także stosowanie specjalnych klamer, które wyprowadzą paznokieć na odpowiedni tor wzrostu.

Żylaki i zakrzepica a stan naszych stóp

Optymalna pielęgnacja stóp może być również konieczna ze względów medycznych. Zapalenie żył powierzchniowych sprzyja pogorszeniu krążenia, a w konsekwencji także pękaniu skóry na stopach oraz pojawianiu się kurzajek czy zmian grzybiczych. Wykwalifikowany podolog bez trudu rozpozna także charakterystyczne objawy zakrzepicy, widoczne w obrębie stóp, takie jak obrzęki czy objaw Payra. Zbagatelizowanie objawów zakrzepicy może grozić niewydolnością płucną, zaburzeniami krążenia, a w skrajnych przypadkach nawet zgonem. Z tego względu, jeżeli zauważymy pogorszenie stanu naszych stóp, warto wybrać się do podologa, który precyzyjnie określi przyczynę nieprawidłowości.

Stopa cukrzycowa – profilaktyka i leczenie

Stopa cukrzycowa to następstwo niekontrolowanej cukrzycy. Objawia się owrzodzeniami na kostkach i stopach oraz pogorszonym czuciem w tym rejonie. Powstałe rany trudno się goją, wymagając specjalistycznej pielęgnacji. W trakcie wizyty u podologa zostaną usunięte wszelkie odciski i zmiany, które mogą sprzyjać rozwojowi tego typu owrzodzeń. Profesjonalista prawidłowo zaopatrzy rany, umożliwiając ich prawidłowe gojenie, co jest niezbędne do uniknięcia amputacji.

Podolog to zawód o bardzo wszechstronnych specjalizacjach. Tego typu specjalista pomoże w przypadku typowych chorób wirusowych i grzybiczych stóp, a także skutecznie upora się z wrastającymi paznokciami. Zaleci również odpowiednią pielęgnację stopy cukrzycowej oraz rozpozna objawy zakrzepicy lub żylaków, skłaniając nas do ich kompleksowego leczenia. Podolog oceniając stan naszych stóp, może zatem zdiagnozować wiele różnorodnych schorzeń, wskazując optymalną drogę ich terapii.