Type to search

Podstawowe produkty spożywcze i nieprawidłowe zasady pielęgnacji skóry, które mogą nasilać trądzik

Rozwój trądziku jest uzależniony od wielu czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dużo słyszy się o nieprawidłowej diecie i niewłaściwej pielęgnacji, które mogą nasilać ten problem dermatologiczny. Leczenie trądziku nie będzie zatem tak skuteczne, jak oczekuje tego pacjent, jeśli nie zmieni on swoich codziennych nawyków, niwelujących pozytywne efekty kuracji. Czego w takim razie należy wystrzegać się w diecie i pielęgnacji w przypadku skóry trądzikowej?

Dieta a trądzik

Stwierdzenie, że codzienna dieta ma bezpośredni wpływ na kondycję skóry, nie jest bezzasadne. Trądzik bardzo często stanowi bowiem efekt uboczny samoczynnego oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Źródłem substancji zaburzających pracę gruczołów łojowych jest pożywienie przyswajane przez nasz organizm każdego dnia. Produkty wysokoprzetworzone, zawierające duże ilości soli, cukru, wzmacniaczy smaku i zapachu, konserwantów, barwników czy emulgatorów sprawiają, że gruczoły produkują nadmierną ilość sebum, przez co blokują pory i zatrzymują w nich zanieczyszczenia. W taki sposób dochodzi do powstawania zaskórników i zapalnych zmian skórnych. Oznacza to, że leczenie trądziku nie będzie w pełni skuteczne, jeśli z diety pacjenta nie zostaną wyeliminowane słodycze, słone przekąski, napoje gazowane, dania typu fast food, ostre przyprawy oraz alkohole. Warto natomiast dostarczać organizmowi naturalnych i lekkostrawnych produktów, bogatych w witaminy i składniki mineralne, takie jak cynk, witamina C, witaminy z grupy B oraz błonnik. Najlepiej sięgać więc po świeże warzywa i owoce, zioła, chude mięso oraz ryby. Korzystne jest także spożywanie dużej ilości wody mineralnej, która jest niezastąpiona w procesie usuwania toksyn.

Trądzik a pielęgnacja skóry

Problem cery trądzikowej nie dotyczy wyłącznie osób o przetłuszczającej się skórze. Równie często jest spotykany u posiadaczy cery mieszanej. Podskórne stany zapalne, ropne krostki i zaskórniki mogą być skutkiem nie tylko nieprawidłowej diety, ale także błędów w codziennej pielęgnacji. Wiele osób już przy pierwszych objawach trądziku sięga po produkty o działaniu wysuszającym. Zazwyczaj jest to bardzo duży błąd, gdyż przesuszenie cery potęguje jedynie produkcję sebum. Gruczoły łojowe pracują wtedy na zwiększonych obrotach, aby odbudować naruszoną warstwę lipidową skóry, co staje się przyczyną nasilenia zmian trądzikowych. Kosmetyki do skóry skłonnej do wyprysków powinny zatem przede wszystkim nawilżać tkanki oraz regulować pracę gruczołów łojowych. Żele, pianki czy emulsje do mycia nie mogą zawierać mydła, alkoholu, parabenów czy silnych substancji myjących. W ich składzie należy szukać natomiast składników o właściwościach antybakteryjnych i łagodzących podrażnienia. Podstawą pielęgnacji powinno być delikatne mycie i złuszczanie zrogowaciałego naskórka oraz regularne tonizowanie twarzy przy pomocy lekkich kremów, wolnych od zapychających pory olejów mineralnych czy silikonów. Wbrew pozorom ogromne znaczenie dla kondycji skóry trądzikowej ma również woda wykorzystywana do spłukiwania środków myjących. Nie powinna być ona ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna, gdyż w obu przypadkach może do intensyfikować pracę gruczołów łojowych.

Leczenie trądziku daje najlepsze rezultaty, gdy jest prowadzone kompleksowo i skrupulatnie. Poza odpowiednio dobranymi zabiegami niezwykle istotna jest także zdrowa, naturalna dieta oraz właściwa pielęgnacja, oparta nie na wysuszaniu, lecz na nawilżaniu cery. Tylko w taki sposób pacjent może stosunkowo szybko zapomnieć o swoich problemach skórnych.

źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Radom