W wyniku wypadku lub ciężkiej choroby konieczna może okazać się amputacja kończyny dolnej. W przypadku, gdy cięcie amputacyjne miało miejsce poniżej kolana, jednym ze skuteczniejszych sposobów na powrót do pełnej aktywności jest wykorzystanie protezy podudzia. Jednak co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jej zakup? Czy tego typu protezy są refundowane? Z jakich elementów się składają? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Proteza podudzia składa się z modularnych elementów, których współdziałanie wpływa na biomechaniczny aspekt jej użytkowania. Modularna proteza składa się przede wszystkim z leja protezowego, który jest wytwarzany na indywidualne zamówienie pacjenta na bazie odlewu gipsowego. Łączy on kikut z protezą. W tym przypadku najpopularniejsze są systemy podciśnieniowe i silikonowe. Drugim ważnym elementem składającym się na protezę podudzia jest stopa protezowa. Musi być ona dobrana na podstawie indywidualnych cech pacjenta, tak by przyspieszyć jego powrót do normalnego funkcjonowania.
Protezy podudzia składają się również z elementów, które łączą stopę i lej. Komponenty te zwykle wykonane są ze stali szlachetnej, tytanu lub aluminium. Estetyczny wygląd tego rodzaju protezy zapewnia kosmetyczne pokrycie, które imituje naturalny kolor i strukturę ludzkiej skóry.
Każdy ubezpieczony człowiek, w przypadku utraty kończyny, ma prawo do skorzystania z dofinansowania, które całkowicie lub częściowo pokrywa koszty nabycia protezy. Należy jednak pamiętać, że NFZ nakłada limity na dotacje. Cena modularnej protezy podudzia waha się w granicach od 3 500 zł do nawet 16 000 zł. Refundacja obejmuje zazwyczaj minimalny koszt protezy.
Cała procedura rozpoczyna się od lekarza pierwszego kontaktu, który kieruje chorego do specjalisty. Chirurg lub ortopeda wypisuje wniosek na zaopatrzenie medyczne z konkretnym kodem Narodowego Funduszu Zdrowia. Dalsze etapy obejmują wizytę w wojewódzkim oddziale NFZ-u oraz w zakładach ortopedycznych, które realizują wykonywanie protez kończyn. Protezy kończyn wykonywane są indywidualnie
Istnieją inne sposoby na uzyskanie dofinansowania niż refundacja z NFZ-u. Przy zakupie protezy może wspomóc nas finansowo również MOPS, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie lub Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Każde dofinansowanie tego rodzaju odbywa się przy spełnieniu konkretnych warunków oraz przedłożeniu odpowiedniej dokumentacji.
Przy codziennym użytkowaniu protezy podudzia, w niektórych typach pacjent powinien zaopatrzyć się również w pończochy kikutowe, które są częściowo refundowane
Osoby, które po amputacji kończyn muszą odnaleźć się w całkowicie nowej i trudnej dla siebie sytuacji, wymagają przede wszystkim specjalistycznej pomocy psychologicznej oraz wsparcia bliskich. Wszelkie protezy z całą pewnością mogą przyspieszać naukę podstawowych czynności i częściowy powrót do zdrowia.
Inspirowane: wzso.pl – protezy kończyn dolnych ceny