Torbiel na dziąśle powstaje najczęściej przez złą higienę jamy ustnej i ze względu na brak profilaktyki. Nieleczona próchnica, zapalenie zatok, czy migdałków to kolejne czynniki ryzyka wymagające zaplanowania wizyty u profesjonalnego chirurga stomatologa.
Większość uznanych gabinetów stomatologicznych wykonuje na miejscu zdjęcia RTG umożliwiające szybkie potwierdzenie umiejscowienia torbieli. Regularna kontrola u chirurga dentystycznego przydaje się do eliminowania zmian na długo przed pojawieniem się negatywnych konsekwencji, w tym dużej opuchlizny oraz rozchwiania zębów.
Leczenie torbieli przyjmuje różne formy od antybiotykowej po chirurgiczną ekstrakcję. Większość pacjentów preferuje najmniej inwazyjne metody, które nie naruszają struktury zębów. Chirurg po wycięciu zmiany przekazuje próbkę do laboratorium. Dzięki temu pacjent wie, czy musi przestrzegać bardziej rygorystycznych norm higieny jamy ustnej i czy powinien obawiać się poważniejszych konsekwencji w przyszłości. Czasami torbiel dziąsłowa ustępuje samoistnie u najmłodszych i wymaga okresowej kontroli. Torbiel na dziąśle rozwija się najczęściej bardzo długo i nie wiąże się z bólem, chociaż z czasem można zauważyć zmianę symetrii twarzy, albo pewną blokadę przy szczotkowaniu zębów.
Torbiel to choroba łagodna, dobrze reagująca na chirurgiczną ekstrakcję, dająca objawy dopiero po dłuższym czasie, a zatem stosunkowo prosta w diagnostyce przy regularnych wizytach u stomatologa. Pacjent powinien uważać nie tylko na próchnicę, ale również na dolegliwości w obrębie gardła i nosa. Szkodliwa wydzielina w torbieli w skrajnych przypadkach rozrasta się do momentu złamania zęba. Torbiel dziąsłowa to tylko jeden z typów schorzenia. Warto uważać również na torbiel przyzębia (niewielkie rozmiary), zawiązkową (w żuchwie), rogowaciejącą (nowotwór) i korzeniową (najpopularniejszy rodzaj zgłaszany w chirurgii stomatologicznej.
Po usunięciu torbieli dziąsłowej warto zmienić sposób higieny jamy ustnej i zastosować szczoteczkę z miękkim włosiem, która nie podrażnia tkanek miękkich. W ochronie dziąseł pomagają regularne ziołowe płukanki, w tym gardłowe i stosowanie past wyłącznie z naturalnym składem.
Leczenie torbieli uzależnia rodzaj zmiany. W najgorszym przypadku pacjent musi przygotować się na usunięcie zęba i na oczyszczenie zainfekowanych miejsc. Duże torbiele z reguły oznaczają nowotwór.
Torbiel dziąsła to zmiana stosunkowo prosta w usunięciu, a bardzo lekka przy regularnych kontrolach. Torbiel pojawia się od razu na zdjęciu RTG. To tania forma diagnostyki występująca w większości uznanych gabinetów chirurgii dentystycznej.