Type to search

Transport grawitacyjny surowców sypkich – na czym polega?

W procesach produkcyjnych w przemyśle bardzo często dochodzi do transportu materiałów sypkich. Od jego wydajności w dużej mierze zależy efektywność prowadzonej produkcji. Im mniejsze straty surowca i szybszy transport, tym lepiej. Jednym z rozwiązań stosowanych przy materiałach w postaci sypkiej jest transport grawitacyjny. Na czym on polega i dlaczego tak chętnie jest wykorzystywany?

Czym jest transport grawitacyjny?

Transport grawitacyjny to rozwiązanie stosowane w przypadku surowca sypkiego. W całym procesie bazuje się na sile ciążenia, dzięki czemu możliwe jest bezwysiłkowe przesyłanie materiału. Do tego niezbędne są specjalne pojazdy oraz nośniki. W ten sposób transportuje się m.in.: ziarna, pasze, granulaty oraz inne surowce sypkie. To wszystko bez konieczności zapewniania dopływu energii zewnętrznej. Aby system działał prawidłowo i efektywnie, w całym procesie niezbędne są wysokiej jakości urządzenia do surowców sypkich, w tym m.in. właściwie skonfigurowane klapy przepustowe. W ramach transportu tego typu można przenosić materiał tylko z poziomów wyższych do niższych, zgodnie z działaniem grawitacji.

Co jest potrzebne do stworzenia systemu transportu grawitacyjnego?

System transportu grawitacyjnego opiera się o odpowiednio zaprojektowaną infrastrukturę rurową. Poszczególne elementy składowe systemu muszą być odpowiednio skonstruowane oraz posiadać dedykowaną długość i średnice. Wówczas możliwe jest wprawienie sypkich surowców w ruch za pomocą siły grawitacji, bez ingerencji energii zewnętrznej, czy też siły mięśni ludzkich. W całej konstrukcji wykorzystuje się m.in.: przenośniki grawitacyjne, złączki, czy też łuki. Przy tego typu przesyle wykorzystuje się materiały z tworzyw antystatycznych, które umożliwiają wydajny ślizg surowców, gdzie nie występuje zjawisko hamowania. W ten sposób redukuje się ewentualne straty w procesie i znacznie go przyspiesza. Płynny transport grawitacyjny to gwarancja satysfakcji i optymalnego kosztowo przesyłu produktów.

Gdzie wykorzystuje się transport grawitacyjny?

Ze względu na wysoką wydajność i małą awaryjność transportu grawitacyjnego, jest on wykorzystywany powszechnie w przesyle surowców sypkich. Doskonale sprawdza się podczas sortowania paszy dla zwierząt, czy też zbóż. Najczęściej wykorzystuje się go w przemyśle rolniczym, ponieważ w systemie można uwzględnić rozdzielacze ułatwiające sortowanie produktu, czy też przenoszenie go z kilku miejsc do jednego punktu. Ponadto tego typu konstrukcje z powodzeniem sprawdzają się w produkcji spożywczej, w tym m.in. w sektorze piekarniczym, gdzie za pomocą rur transportuje się surowce do produkcji pieczywa, mieszanek, czy też żuru.

Wysokiej jakości komponenty wykorzystywane przy projektowaniu i instalacji transportu grawitacyjnego sprawiają, że infrastruktura odporna jest nawet na intensywną eksploatację. To inwestycja na lata, dzięki czemu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród świadomych klientów. Jeżeli szukasz efektywnego sposobu transportowania surowców sypkich, to jednym z wyborów może być właśnie transport grawitacyjny. O szczegóły warto zapytać ekspertów.