Type to search

Czyścimy barierki balkonowe – jak usunąć rdzę z zewnętrznej balustrady metalowej?

Dobrze dobrana i zadbana balustrada zewnętrzna okalająca balkon czy taras to nie tylko ozdoba naszego domu, ale i estetyczna wizytówka jego właścicieli. Co jednak, kiedy źle zabezpieczona barierka traci swój wygląd i zaczyna rdzewieć? Poniżej podpowiadamy, jakie środki przedsięwziąć, aby usunąć rdzę, i jak zaradzić temu problemowi w przyszłości.

Czego potrzebujesz?

Łuszcząca się farba z barierki to nie tylko nieestetyczny widok zniechęcający z korzystania z balkonu, ale i bardzo duże prawdopodobieństwo korozji i zniszczenia balustrady. Jeżeli balustrada jest w bardzo złym stanie, najlepiej rozważyć jej wymianę i zastanowić się nad zastosowaniem stali nierdzewnej odpornej na uszkodzenia mechaniczne i niepodatnej na korozję. Stal zwykła nie będzie wykazywała takich właściwości i będziemy musieli włożyć więcej wysiłku i pieniędzy, aby o nią odpowiednio zadbać. W przypadku małych ubytków lub standardowej renowacji balustrady wystarczy jednak kilka kroków, aby przywrócić jej dawną świetność. Do odnowienia barierki będą nam potrzebne – oprócz standardowych materiałów zabezpieczających miejsce pracy typu folia ochronna czy taśma malarska – preparaty do usuwania warstw lakierów i farb do metalu, farby podkładowe antykorozyjne oraz farby do metalu. Starą warstwę farby usuniemy przy pomocy szczotki (stalowej, mosiężnej lub miedzianej), papieru ściernego oraz stalowego skrobaka.

Warto się przygotować

Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych warto zabezpieczyć sam balkon czy taras – to nam pomoże uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń farbą czy zanieczyszczeń związanych z samym czyszczeniem barierki zewnętrznej. W tym celu pomocna będzie folia ochronna rozłożona na balkonie. Szczególną uwagę zwróćmy także na miejsce, w którym barierka styka się z powierzchnią balkonu – aby uniknąć zacieków, warto okleić krawędź posadzki dodatkową warstwą taśmy ochronnej.

Jak oczyścić balustradę zewnętrzną z rdzy?

Kiedy mamy przygotowane miejsce do pracy, możemy przystąpić do wstępnego oczyszczania metalowej balustrady balkonu. Jeżeli uszkodzenia są powierzchowne i nie wymagają dużej ingerencji, wystarczy energicznymi ruchami za pomocą metalowej szczotki usunąć rdzę oraz pozostałości farby. Jeżeli rdza odchodzi łatwo, taki zabieg będzie wystarczający. W przypadku, kiedy zanieczyszczenia będą uporczywe, musimy powtórzyć zabieg szczotka z twardszego surowca, np. mosiądzu lub stali, który poradzi sobie z miejscami, w których farba schodzi najciężej. Sam proces czyszczenia możemy sobie także ułatwić, stosując preparat do usuwania z metalu starych powłok malarskich (farb, lakierów itp.). Balustrada uprzednio nim pomalowana będzie dużo łatwiejsza w obsłudze – po zastosowaniu preparatu farba będzie się spulchniać i odchodzić w miejscach zaatakowanych rdzą. Po jej zeskrobaniu barierkę zewnętrzną należy przetrzeć papierem ściernym oraz szmatką zwilżoną rozpuszczalnikiem.

Malowanie – i co dalej?

Zewnętrzna balustrada balkonowa ze względu na zmienne warunki atmosferyczne jest szczególnie narażona na działanie rdzy. Warto zatem przed jej ponownym pomalowaniem pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu jej antykorozyjną farbą podkładową, która pomoże nam zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Zwłaszcza mocno powinniśmy zadbać o miejsca szczególnie narażone na korozję (np. styki na spawach czy styki metalu z posadzką) i dla zwiększenia skuteczności pokryć je podwójną warstwą farby bazowej. Po wyschnięciu podkładu w konkretnych punktach musimy pokryć nim całą barierkę – w odstępach około 2 godzin pomiędzy dwoma warstwami. Po wyschnięciu drugiej warstwy możemy przejść do malowania wybraną przez nas farbą do metalu całej barierki zewnętrznej. W tym przypadku wystarczą dwie równomiernie nałożone warstwy – drugie malowanie powinno nastąpić po około 15 godzinach od pierwszego. Tak odrestaurowana balustrada balkonowa powinna jeszcze schnąć przez najbliższą dobę. Po tym czasie jest już gotowa do użytkowania.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne